9. september – Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme

9. september – Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme

Fetálny alkoholový syndróm je súbor telesných a mentálnych vývinových vád plodu, ktoré vznikajú následkom konzumácie alkoholu počas tehotenstva. Menej známy je pod skratkou FAS.

Prvý medzinárodný deň bol slávený 9. 9. 1999 preto, aby si svet pamätal, že počas deviatich mesiacov tehotenstva by sa žena mala zdržať konzumácie alkoholu. Hlavnou úlohou tohto dňa je zvyšovanie informovanosti o rizikách, ktoré môžu vyplývať z užívania alkoholu počas tehotenstva. U žien, ktoré počas tehotenstva konzumujú alkohol pravidelne, sa FAS vyskytuje až u 30% detí. Znamená to, že FAS sa u detí vyskytuje častejšie  ako Downov syndróm či svalová dystrofia.

Aj keď sa hovorí, že žena by si počas tehotenstva mala dať všetko, na čo má chuť, v prípade alkoholu to neplatí. Ak žena užíva alkohol počas tehotenstva, ten sa prenáša krvným obehom do placenty a následne do krvi dieťaťa, kde môže spôsobiť jeho vážne poškodenia. Mozog dieťaťa sa vyvíja počas celého tehotenstva, preto aj malé množstvo alkoholu môže ovplyvniť jeho vývoj. Ešte nenarodenému dieťaťu hrozí okrem poškodenia mozgu aj fyzické postihnutie najmä v oblasti tváre, poruchy pamäti, v staršom veku i vážne problémy so správaním a učením, tiež poruchy činnosti srdca a obličiek, rázštep pery a mnoho ďalších zmien.

FAS sa môže skrývať aj za niektorými diagnózami, ako je ADHD (hyperaktivita), poruchy správania, mentálne postihnutie, autizmus, či Aspergerov syndróm, úzkostná porucha, aj porucha osobnosti. Užívanie alkoholu počas tehotenstva môže zvýšiť riziko potratu, predčasného pôrodu a syndrómu náhleho a neočakávaného úmrtia novorodenca. Deti s touto diagnózou mávajú zníženú schopnosť čítať, hláskovať, počítať, trpia adaptačnými poruchami, často vyvolávajú dojem neposedných a neposlušných detí. Včasnou diagnostikou sa dá mnohým problémom predchádzať.

Odporúča sa, aby ženy, ktoré sú alebo môžu byť tehotné, nepili alkohol. Nie je známe žiadne bezpečné množstvo alkoholu, ktoré by sa mohlo počas tehotenstva konzumovať a taktiež sú škodlivé všetky druhy alkoholu. Matka by sa mala k svojmu dieťa správať zodpovedne ešte pred jeho narodením. Len úplnou abstinenciou počas celých deviatich mesiacov sa môže vyhnúť ohrozeniu plodu!

Zdroj: promileinfo, lekar.sk

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať