Expozície Považského múzea opäť otvorené

Expozície Považského múzea opäť otvorené

Považské múzeum v Žiline opäť otvorilo svoje expozície. Tie boli zatvorené od 24. októbra z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie v súvislosti s COVID-19.

Verejnosť  tak od soboty 14. novembra mohla navštíviť Budatínsky hrad, Sobášny palác v Bytči, Objektov ľudovej architektúry v Čičmanoch, Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach a Expozície Jánošík a Terchová. Hrad Strečno už ukončil svoju sezónu a otvorený bude až v budúcom roku.

Ako informuje Magdaléna Lacková, z Považského múzea v Žiline, “návštevníkov Budatínskeho hradu okrem prehliadky čaká výstava s názvom Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia, ktorá ponúka pestrý prehľad odevov naprieč 20. storočím. Uvidia, ako sa menilo oblečenie v mestskom a dedinskom prostredí, aj aké spoločné prvky ho charakterizovali. Obdivovať budú naozaj vzácne kúsky, zaujímavé kombinácie i dobové fotografie.”

V decembri sa návštevníci kaplnky môžu tešiť na výstavu historických fotografií z ateliéru Rekovcov pod názvom Foto Rek Žilina, tajomstvo jedného kufra. “Výstava bude otvorená pri príležitosti vydania knihy s rovnomenným názvom. Významná renesančná pamiatka – Sobášny palác v Bytči ponúka nielen stálu expozíciu venovanú Jurajovi Turzovi, ale aj premietanie filmu Život a smrť palatína – Juraj Turzo a Alžbeta Coborová od Pavla Dvořáka.” 

Od decembra sa bude v priestoroch nachádzať výstava Požehnané Vianoce, ktoré predstaví betlehemy z etnologického fondu múzea a drôtené ozdoby súčasných autorov,” dodáva Lacková.

Atraktívne prostredie Čičmian láka svojráznymi dreveničkami. Radenov dom a Dom č. 42 v správe múzea ponúkajú pohľad do života obyvateľov obce. Záujemcovia bližšie spoznajú typické zvyky, pracovné činnosti, zamestnania, obživu i odevy. Expozícia Jánošík a Terchová podáva ucelený obraz o známom hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi aj o samotnej obci s bohatou ľudovou kultúrou. Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach ponúka množstvo zaujímavých exponátov z cestnej a železničnej dopravy. “Jedinečnou časťou expozície je funkčné modelové koľajisko zachytávajúce žilinský železničný uzol v 20. rokoch 20. storočia. Novinkou sú mnohé interaktívne prvky a najväčším lákadlom je určite neprehliadnuteľný secesný pohrebný koč.”

Považské múzeum v Žiline zároveň prosí návštevníkov, aby dodržiavali aktuálne hygienické pokyny. “Nie je potrebné sa dopredu nahlasovať, prehliadky sú individuálne, ľudia chodia po expozíciách samostatne, na stanovištiach sú lektori, ktorí ich navigujú, prípadne odpovedia na otázky. Počet osôb je obmedzený, každá expozícia má iný, podľa veľkosti. Ak by bolo náhodou v tom čase keď prídu, veľa ľudí, počkajú. Napríklad na Budatínskom hrade sa môžu ísť prejsť do parku alebo navštíviť zatiaľ Drotársky pavilón,” informuje Lacková. Bližšie informácie a otváracie hodiny jednotlivých expozícií nájdu na webovej stránke Považského múzea v Žiline.

Otváracie hodiny

Budatínsky hrad: streda – nedeľa 9.00 – 17.00 (posledný vstup o 16.00)

Drotársky pavilón: streda – nedeľa 9.00 – 17.00 (posledný vstup o 16.30)

Sobášny palác v Bytči: utorok – nedeľa 9.00 – 17.00 (posledný vstup o 16.00)

Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach: utorok – nedeľa 9.30 – 16.30 (posledný vstup o 16.00)

Objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch: utorok – piatok 9.00 – 15.00, sobota – nedeľa 8.00 – 16.00

Expozícia Jánošík a Terchová do konca novembra piatok – nedeľa 9.00 – 17.00 (posledný vstup o 16.30), december streda – nedeľa 9.00 – 15.00 (posledný vstup o 14.30)

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať