Horolezecký klub Tatrín Ružomberok a Mestská knižnica Ružomberok pri príležitosti 30. výročia vzniku HK Tatrín pripravili fotoprezentáciu horolezeckej činnosti klubu spojenú s premietaním filmov Čierny štít a Kaskadér. Podujatie sa uskutoční v piatok 11. septembra 2020 o 16:30 hod. v Mestskej knižnici v Ružomberoku. Večerom vás bude sprevádzať horolezec a fotograf Jaroslav Mikuštiak. Mesto Ružomberok o tom informuje na svojej stránke.
Myšlienka založiť horolezecký klub v Ružomberku vznikla v októbri 1990 medzi partiou priateľov – horolezcov. Za vznikom horolezeckého klubu Tatrín, ako sa nazvali, stáli: Anton Hrnčiar, Ivan Kenez, Ladislav Királsky, Milan Colotka, Ján Gregor a predseda klubu Jaroslav Mikuštiak. 1. decembra 1990 prijal HK Tatrín za svojho riadneho člena aj Slovenský horolezecký spolok IAMES. Po roku 1990 sa však názory členov týchto dvoch ružomberských klubov začali rozchádzať. HK Tatrín cítil potrebu klasické lezenie rozšíriť o ďalšie aktivity a dať celej činnosti aj kultúrno – spoločenský rozmer.
Do klubovej činnosti HK Tatrín sa tak okrem horolezectva, skialpinizmu a behu do vrchu dostalo aj premietanie klubových filmov, fotografií a besedy pre občanov Ružomberka a zamestnancov papierní, prednášky a výstavy horolezeckej fotografie. Okrem horolezeckých výkonov ide aj o šírenie krásy tohto športu prostredníctvom kultúrnych podujatí aj medzi občanmi dolného Liptova. Napokon aj názov Tatrín je odkazom na niekdajší kultúrny spolok Slovákov, predchodcu Matice slovenskej. Medzi výstupy na vrcholy členov HK Tatrín patrí Matterhorn, Mont Blanc, Kaukazské vrcholy, Bernské Alpy, Dolomity. Členovia HK Tatrín sa pravidelne zúčastňujú aj spomienkového memoriálu – najťažšieho horského behu Boningtonovou cestou – Memoriál Jozefa Psotku (Jozef Psotka vystúpil 15.10.1984, ako prvý Slovák bez kyslíka, na Mount Everest, no pri schádzaní tragicky zahynul).
Medzi najhodnotnejšie výstupy v posledných troch dekádach patria výstupy Moravčíka a Vajdu Cassinovou cestou na Cimu Ovest, výstup severnou stenou Cimy Grande Moravčíka a Mikuštiaka a 900 m stenou Piz Badile Moravčíka s partnerom. Podľa slov Jaroslava Mikuštiaka, napriek umelým stenám v halách, zostáva ich najväčším horolezeckým štadiónom príroda. Či už sú to domáce Haliny na Malinom Brde, alebo okolité lokality Liskovská jaskyňa, Studničná či travertín v Bešeňovej. Aj dnes, keď už roky pribudli, sú Tatry ich druhým domovom.
Zdroj: Mesto Ružomberok
Napísať komentár
Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *