Matica slovenská zverejnila historický dokument o Andrejovi Sládkovičovi

Matica slovenská zverejnila historický dokument o Andrejovi Sládkovičovi
Foto: Matica slovenská

Nový historický dokument Matice slovenskej o Andrejovi Sládkovičovi spája umenie divadla a recitácie s poznatkami literárnych historikov. K popularizácii života a diela významného štúrovca a matičiara prispel aj zaslúžilý slovenský umelec Juraj Sarvaš.

Známeho herca, scenáristu, režiséra i recitátora spája s Andrejom Sládkovičom banskobystrická miestna časť Radvaň, kde autor najdlhšej ľúbostnej básne sveta Marína pôsobil ako kňaz v miestnom evanjelickom kostole. „Pred týmto chrámom Božím je socha Andreja Braxatorisa Sládkoviča a ja som mal to šťastie, že v roku 1940 som s mamou išiel na odhalenie tejto majestátnej sochy. Osud mi doprial s ním byť od detstva, pretože som bol krstený v tomto chráme, kde spieval žalmy, modlil sa a kázal Andrej Sládkovič,“ prezradil v dokumente svoj osobný vzťah k básnikovi Juraj Sarvaš.

Sládkovičov život, dielo a národné aktivity v prospech Slovákov i založenia Matice slovenskej predstavili matiční odborníci docent Július Lomenčík a docent Pavol Parenička zo Slovenského literárneho ústavu MS. Ako univerzitní pedagógovia sa ho snažili zaujímavo priblížiť najmä študentom. Dvadsaťminútový dokument je obohatený o divadelnú scénku s recitáciou Juraja Sarvaša, v ktorej divadelný ochotník Peter Schvantner z Mladej Matice stvárnil Andreja Sládkoviča ako evanjelického kňaza.

Na tvorbe historického dokumentu pri príležitosti 200. výročia narodenia slovenského velikána svetovej poézie sa podieľali aj ďalšie kultúrne inštitúcie a múzeá, ako aj cirkevné zbory Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku. Matica slovenská má dlhodobo pozitívnu odozvu na svoje historické dokumenty vo forme krátkych videí, ktoré slúžia aj ako vzdelávacia pomôcka pre školy. V popularizácii slovenských dejín najmä vo vzťahu k mladej generácii bude ustanovizeň pokračovať.

Zdroj: Matica slovenská

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať