Mesto Martin na pútnickej ceste Via Sancti Martini

Mesto Martin na pútnickej ceste Via Sancti Martini

Občianskemu združeniu ZA SOCHU SV. MARTINA sa podarilo zapojiť mesto Martin na mapu pútnickej cesty Via Sancti Martini. Zatiaľ na jej slovenskú časť.

Rada európskej kultúrnej cesty sv. Martina na Slovensku v týchto dňoch schválila žiadosť občianskeho združenia o registráciu do programu Cesty sv. Martina – Via Sancti Martini.

Martin sa má skutočne na tému Svätého Martina čím pochváliť. Nie len tým, že sv. Martin z Tours je patrónom nášho mesta a náš najstarší kostol je zasvätený práve jemu. V Rímskokatolíckom kostole sv. Martina môžu ľudia obdivovať sochu svätého Martina stvárneného ako biskupa v životnej veľkosti a jeho vzácnu relikviu, konkrétne kúsok jeho kosti. Okrem toho je s menom sv. Martina spojený aj kovový reliéf súsošia nad vstupnými dverami do VÚB banky neďaleko od kostola.

Symbol sv. Martina so žobrákom zdobí aj Hlinený dukát, ktorý pomáha ľuďom v núdzi aj v tomto období a zakúpiť ho je možné na Mestskom úrade v Martine. Odkaz sv. Martina nesie aj názov každoročnej martinskej študentskej súťaže. Už mestu chýba iba socha sv. Martina v životnej veľkosti.

V roku 2005 vyhlásila Rada Európy trasu medzi maďarským mestom Szombathely a francúzskym mestom Tours, za európsku kultúrnu trasu. Jej cieľom je predstaviť významné pamiatky na tejto trase, ktoré sú spojené so životom a kultom jedného z najobľúbenejších európskych svätcov, svätého Martina. Každá krajina môže budovať vlastnú mapu a takto sa pripojiť do celoeurópskej siete pútnických trás.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať