Nové knihy v Kysuckej knižnici v Čadci

Nové knihy v Kysuckej knižnici v Čadci
kniha Foto Pixabay

Nové knihy v Kysuckej knižnici v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja:

Netrpezlivosť srdca

Strhujúci príbeh od autora Stefana Zweiga o vášnivo zaľúbenej ochrnutej dievčine a súcitného mladého poručíka z miestnej vojenskej posádky odohrávajúci sa tesne pred vypuknutím prvej svetovej vojny. Autor bravúrne analyzuje citovú krehkosť postihnutej dievčiny a nerozhodnosť nezrelého dôstojníka, ktorý nenachádza dosť odvahy opätovať lásku nešťastnému človeku. Ako výnimočný rozprávač a psychológ otvoril vo svojom slávnom románe večné, ale často nezodpovedateľné otázky ľudských vzťahov, lásky, odvahy, viny a svedomia. Zároveň podáva farbisté svedectvo o mravných a spoločenských pomeroch panujúcich v Rakúsko-uhorskej monarchii v prvých rokoch 20. storočia.

Sonderbehandlung alebo zvláštne zaobchádzanie

Kniha Filipa Müllera je unikátnym svedectvom Čechoslováka, ktorý prežil Osvienčim. Ako väzeň Sonderkommanda musel pracovať v tejto fabrike na smrť. Odhalil svetu vnútorný život likvidačného tábora. Zvláštne zaobchádzanie bol nemecký krycí názov pre masové vraždenie židov v plynových komorách a spaľovniach. Ako jeden z mála očitých svedkov prežil nielen všetky likvidačné akcie tohto smrteľného komanda, ale zanechal aj svedectvá masového vraždenia. V porovnaní s jeho výpoveďou v dokumentárnom filme a jeho výpoveďami voči príslušníkom SS v rôznych súdnych procesoch, obsahuje kniha najväčšiu zbierku autentických spomienok.

Po troškách

Najlepšie historky zo života sa obvykle rozprávajú po troškách, po kúskoch, po epizódach. Niekto si niečo zapamätal a z toho  sa rodí najuveriteľnejšie rozprávanie. Detský pohľad na svet umožňuje spisovateľke Weronike Gogolovej hovoriť bez fanfár o tom najdôležitejšom v živote, ale aj o celkom všedných veciach. Kniha hovorí  o tom, že smrť je súčasťou života a tí, ktorí odišli, v ňom ostávajú prítomní práve vďaka rozprávaniu príbehov.

Flórin prírodný ateliér

Flóra je mystická postavička, ktorej autorka prisúdila telo dievčatka. Rada sa potuluje v prírode a uchmatne všetko, čo jej príde pod ruku. Keď má plné vrecká pokladov, pustí sa do práce a začína kúzliť. Jedinečná kniha od autorky Kristiny Digmanovej je plná inšpirácií pre deti a dospelých s názornými obrázkami a jednoduchými návodmi, ktorá vo vás prebudí chuť tvoriť. Všade na zemi ležia šišky, kamene, listy a semienka. Môžete si z nich vyrobiť veľa zaujímavých vecí. Potrebujete na to iba papier, lepidlo, farbu a fantáziu. V knižke sa dozviete, čo Flóra vytvorila z vecí, ktoré našla.

Milan Rastislav Štefánik. Detstvo

Autorka, Renáta Matúšková, prešla po cestách, dolinách a miestach, kde žil malý Milan, vyhľadala potomkov ľudí, ktorí sa s ním stretávali. Keďže každý veľký muž bol raz chlapcom zachytila jeho chlapčenské roky. Milan prežil detstvo v Košariskách, kde pozoroval hviezdy, zdolal Bradlo, zápasil s prísnym ockom, nechal sa hýčkať láskavou matkou, zažil prvú lásku.
Kniha je obohatená ilustráciami rodáčky a autentickými fotografiami z miest, kde Milan žil. V závere čitateľov poteší papierová vystrihovačka Bradla.

Ako sa rozísť so svojím telefónom

Je váš smartfón prvá vec, po ktorej ráno siahnete, a posledná, ktorej sa dotknete pred spaním? Dnes má mnoho ľudí problém stáť v rade, alebo vyviesť sa vo výťahu pár poschodí bez toho, aby okamžite nevytiahli telefón. Najnovšie výskumy potvrdzujú, že prílišné trávenie času so smartfónom môže mať negatívny vplyv na našu schopnosť tvorenia, na sústredenie či pochopenie čítaného textu, ale aj na našu produktivitu, kreativitu, vzťah k sebe či ľudom vo svojom okolí. Existujú jednoduché nástroje a cvičenia, ktoré nám pomôžu opätovne získať kontrolu nad vlastnými životmi a aj týmito užitočnými pomocníkmi. Kniha autorky Catherine Price je praktickým návodom nielen na to, ako sa rozísť so svojím telefónom, ale aj ako sa s ním opätovne dať dokopy.

Viac sa o knižných novinkách dozviete na webovej stránke Kysuckej knižnice v Čadci v rubrike Nové knihy a On-line katalóg

Zdroj: Kysucká knižnica v Čadci

 

 

 

 

 

TP
TP
EDITOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať