Nové knihy v Kysuckej knižnici v Čadci

Nové knihy v Kysuckej knižnici v Čadci
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

Ten, ktorý klope

Advokát Martin Benner obľubuje starožitnosti. Po smrti priateľa Henryho dostane ponuku, prevziať jeho podiel v starožitníctve. Nadšenie však netrvá dlho, pretože ho vyhľadá muž, ktorý tvrdí, že Henry nepodľahol chorobe, ale bol zavraždený. Zakrátko si Martin všimne, že je sledovaný, v okolí domu nachádza podozrivé stopy. Pod tlakom okolností sa púšťa do hľadania pravdy a pátranie ho privádza k cirkvi s priveľkým vplyvom  k starožitníctvu a nekalým obchodným praktikám. Martinovi robí problémy rozlíšiť pravdu od lži, priateľa od nepriateľa. Viac si prečítate v knihe od autorky Kristiny Ohlsson.

V sieti pavúka

Starší pán, ktorého trápi prostata, v kroví narazí na mŕtvolu mladého muža. Policajti začínajú vyšetrovanie a o niekoľko desiatok metrov ďalej nachádzajú ďalšie zohavené telo. Netrvá dlho a obetí začína pribúdať. Detektívi zisťujú pozoruhodnú vec. Aj napriek tomu, že k úmrtiam dochádza cielene alebo úplne náhodne, všetky spája niečo spoločné. Iba u jedinej obete je všetko inak. Brutalita, akou vrah likviduje svoje obete, prekračuje všetky hranice zdravého rozumu. Podrobnejšie si prečítate v knihe od autora Romana Horňáka.

Živena: 150 rokov spolku slovenských žien

Prvá publikácia o Živene, spolku slovenských žien od autorky Daniely Kodajovej, ktorá vychádza pri príležitosti výročia jej založenia. Predstavuje kľúčové i menej známe osobnosti spolku, jeho poslanie a bohatú kultúrnu a osvetovú činnosť od minulosti až po súčasnosť.
Živena pomáhala ženám zo všetkých spoločenských vrstiev zmeniť život, ktorý im nevyhovoval – stať sa finančne nezávislou od muža, vedieť sa postarať sama o seba a svoje deti, odísť z nefunkčného manželstva, požadovať slušné zaobchádzanie na úradoch a pod.

V súčasnosti má spolok asi tisíc členiek a členov.

Ľavicová kaviareň

Publikácia od regionálneho kysuckého autora Miloša Jesenského je antológiou autorových príspevkov, ktoré píše pre internetový portál i-Hodnoty od roku 2017. Výber 32 textov približujúcich zrozumiteľným jazykom často málo známe či naozaj neznáme stránky svetovej histórie, angažovaných umelcov, mysliteľov a štátnikov predovšetkým z ľavej časti politického spektra. Tematicky v nej dominujú námety sociálnej spravodlivosti, histórie práce a pracujúcich, socioekonomické úvahy či uplatňovanie ľudských práv a slobôd.

Ako dedko Blcha objavil južný pól 

Dedko Blcha rozpráva napínavý príbeh prvej expedície na južný pól. Do Antarktídy sa plaví spolu s posádkou na ľadoborci, zažije mrazivú zimu, polárnu noc a vybuduje v Zátoke veľrýb základňu. Na jar sa bádatelia vydajú na dlhú cestu k pólu. Všetci sa tešia, ale ozajstnú radosť pocíti dedko Blcha, až keď tam spolu s Amundsenom zapichne do ľadu nórsku zástavu.
Autorka a ilustrátorka knižky Stephanie Marian opísala atmosféru výpravy očami malej blchy, ktorá sa jej zúčastní ukrytá v kožušine polárneho psa. Vytvorila tak vtipný, napínavý a zároveň múdry príbeh. Detskému bádateľovi umožňuje na každej stránke knihy, farebne ladenej do tónov krajiny večného ľadu a snehu, objavovať nepoznaný svet.

Pirátske rozprávky

Pirátske rozprávky sú prvou rozprávkovou knihou poetky Veroniky Dianiškovej, z ktorej môžu mať pri čítaní spoločný zážitok deti aj ich rodičia. Autorka s ľahkosťou a prirodzenosťou využila detský zmysel pre neskutočné podoby sveta, pre fantazijnosť, odchýlku a zveličenie. Obyčajný dom sa mení na pirátsku loď a jeho obyvatelia na jej posádku. V jednotlivých príbehoch sa každodenný jednotvárny život mení na dobrodružstvá plné nečakaných situácií, napätia i humoru. Zvyčajné rodinné vzťahy medzi sestrami a deduškom striedajú vzťahy medzi pirátkami aj pirátmi z iných lodí či podivuhodnými morskými bytosťami. Text citlivo a umelecky presvedčivo aktualizuje hodnoty lásky, priateľstva a vzájomnej dôvery.

Viac sa o knižných novinkách dozviete na webovej stránke Kysuckej knižnice v Čadci v rubrike Nové knihy a On-line katalóg

Zdroj: Kysucká knižnica v Čadci

 

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať