Ornament na Kysuciach

Ornament na Kysuciach

Slovenský národ sa pýši jedinečným kultúrnym cítením a veľkou výtvarnou tvorivosťou. O tom svedčí slovenská ľudová ornamentálna výzdoba. Ľud vkladal do ornamentálnej výzdoby rozum, umelecký cit a lásku.
Ornamenty sa tvorili bez predlôh, ľudia ich kreslili z hlavy. Nik nemôže povedať, že ľudová tvorba je rýdzo slovenská. Na pôvodnom ornamente nachádzame aj cudzie prvky, a to z dôvodu, že národ bol mnohé roky vystavený vplyvom iných etník. Avšak všetky tieto prvky sú prispôsobené vkusu národa, čím dostávajú jedinečný slovenský ráz, na ktorom je už minimálne badateľný vplyv iných národov. Túto originálnosť, regionálnu špecifickosť, farebnú rozmanitosť, krásu, ako celku i zaujímavosť v detaile predstaví výstava Ornament, ktorú pripravilo Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Výstava Ornament prezentuje pestrosť ornamentálnej výzdoby na Kysuciach s využitím zbierkového a dokumentačného fondu Kysuckého múzea. Vizuálna krása ornamentu zasahovala prakticky do všetkých častí každodenného života, preto nosnú časť výstavy tvoria predmety s geometrickou ornamentikou, rastlinnou ornamentikou, zoomorfnou ornamentikou, antropomorfnou ornamentikou a napokon s písmenami, nápismi a vročeniami. Výstavu dopĺňajú informačné banery so sprievodným textom a fotografiami. Pre návštevníkov si autori výstavy PhDr. Marián Liščák, PhD. a Mgr. Martina Krkošková pripravili aj interaktívne tabule, na ktorých si budú môcť nakresliť alebo vytvoriť z magnetov ľubovoľný ornament. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Výstavu si v priestoroch Múzea Čadca môžete pozrieť od 29. apríla 2022. – 13. novembra 2022.

Zdroj: Kysucké múzeum

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať