Predsedníctvo Matice slovenskej vyjadruje prekvapenie nad formou komunikácie zo strany Ministerstva kultúry

Predsedníctvo Matice slovenskej vyjadruje prekvapenie nad formou komunikácie zo strany Ministerstva kultúry
Foto: matica.sk

Predsedníctvo Matice slovenskej (P MS) vyjadruje prekvapenie nad formou doterajšej komunikácie zo strany Ministerstva kultúry SR (MK SR) smerom k Matici slovenskej. Predstavitelia ministerstva kultúry jasne vyjadrili nedôveru voči ustanovizni – a to veľmi neštandardne – cez mediálne prostriedky v čase, keď s predstaviteľmi Matice slovenskej ešte ani nerokovali. Informovala o tom hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Matúšková.

Predsedníctvo MS považuje takúto komunikáciu zo strany MK SR s najstaršou národnou, kultúrnou a vedeckou ustanovizňou za poľutovaniahodnú a zaujatú. Zo samotného rokovania zo dňa 15. júna 2020 na pôde MK SR vyplynuli viaceré otázky, na ktoré sa snažili predstavitelia MS odpovedať. Zo strany ministerstva pritom nezazneli žiadne predstavy ani konštruktívne návrhy na podporu regionálnej kultúry, ktorú realizujú dobrovoľné i profesionálne zložky Matice slovenskej po celom Slovensku. Ustanovizeň nemôže súhlasiť so znížením finančnej podpory zo strany štátu v roku 2021, ktorá je aj tak dlhodobo poddimenzovaná, ani s oklieštením práce jednotlivých matičných pilierov, predovšetkým oblastných stredísk a vedeckých pracovísk. Nesúhlasíme ani s obmedzením vydavateľskej činnosti MS, vrátane Slovenských národných novín. Odmietame akékoľvek zásahy do nezávislosti verejnoprávnej ustanovizne, ktorá si minulý rok pripomenula sté výročie kontinuálnej činnosti po obnovení Matice slovenskej v roku 1919.

Matica slovenská sa nevyhýba konštruktívnemu dialógu o náplni, pôsobnosti a činnosti MS v 21. storočí. Veríme, že spoločná koordinačná komisia MK SR a MS, ktorú prvotne iniciovala Matica slovenská, bude objektívnym nástrojom na podporu a rozvoj ustanovizne a jej nadčasového poslania.

Predsedníctvo Matice slovenskej

predseda MS Marián Gešper, prvý podpredseda MS Marek Hanuska, druhý podpredseda MS Marek Nemec, správca MS Maroš Smolec, tajomník MS Viliam Komora, vedecký tajomník MS Pavel Mičianik, tajomník MS pre informačnú a mediálnu oblasť Ján Seman, členka P MS Libuša Klučková, členka P MS Zlatica Halková

Zdroj: Matica slovenská

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať