Škodcami napadnutý Lesopark Chrasť potrebuje pomoc, mesto začalo asanovať choré stromy

Škodcami napadnutý Lesopark Chrasť potrebuje pomoc, mesto začalo asanovať choré stromy

Napriek obdobiu prísnych preventívnych opatrení spojených s koronavírusom, neprestalo mesto Žilina s údržbou lesov vo svojom vlastníctve. Najvýraznejšie práce sa v tomto období týkajú asanácie stromov v Lesoparku Chrasť, ktoré sú napadnuté škodcami.

Mesto chce takto ochrániť bezpečnosť návštevníkov lesoparku, ale aj zabrániť šíreniu nákazy na zdravé stromy. Pri prácach v lese na približovanie dreva z lesných porastov bude samospráva využívať kone, ktoré sú k prírode oveľa šetrnejšie ako ťažká technika.

„Žilinský Lesopark Chrasť je atraktívne miesto pre obyvateľov mesta na oddych a relax, keďže ide o les priamo v meste. Každoročne ho však ohrozuje nebezpečná nákaza a problémy so zdravotným stavom drevín sa tu vyskytovali aj v minulosti, preto sme museli prijať opatrenia na eliminovanie rizík a spomalenie nákazy,“ uviedol žilinský primátor Peter Fiabáne.

Koruny jaseňov v celom lesoparku sú aj aktuálne napadnuté tracheomykóznou hubou čiašočkou jaseňovou. Uvedený škodca stromy oslabí a následne sa na nich aktivizujú aj ďalší škodcovia. Ešte v jeseni minulého roku Žilinu navštívili zástupcovia Lesníckej ochranárskej služby z Banskej Štiavnice, ktorí posúdili zdravotný stav stromov v lesoparku a navrhli opatrenia. Na základe odporučenia odborníkov mesto napriek aktuálnej mimoriadnej situácii pristúpilo k asanácii 80 silno napadnutých a chorých stromov. Do miest, kde sa vykonáva výrub, má verejnosť prístup zakázaný a mesto žiada o rešpektovanie bezpečnostných pokynov všetkých návštevníkov lesoparku.

Ako upozorňuje Marián Cisárik z odboru správy verejného priestranstva a životného prostredia na Mestskom úrade v Žiline, laikovi sa niekedy môžu stromy navonok zdať zdravé. Napadnuté stromy však prenášajú nákazu na ďalšie dreviny. „Menej napadnuté jasene sa za účelom ozdravenia ošetrujú rezom v korune, najmä pri lesnej ceste a chodníkoch. V mladších porastoch plánujeme urobiť prebierky za účelom prevzdušnenia porastov,“ vysvetlil Cisárik.

Škodcom napadnuté stromy však môžu ohroziť aj návštevníkov, keďže padajú na chodníky. Keď sa stromy odstránia a popadané zvyšky odvezú, znižuje sa riziko prenosu nákazy. „K hospodáreniu v lese pristupujeme čo najcitlivejšie. Nejde o plošné výruby, nevznikajú holiny bez drevín, a teda nevzniká zalesňovacia povinnosť. Ide nám o záchranu lesa, spomalenie šírenia nákazy, ale aj bezpečnosť návštevníkov,“ dodal primátor Peter Fiabáne. Ako dodal, jedným z opatrení pri prácach v lese, ktoré bude mesto uplatňovať v maximálnej možnej miere je aj približovanie dreva z lesných porastov koňmi, ktoré sú k prírode oveľa šetrnejšie ako ťažká technika.
Odborníci predpokladajú, že stav lesoparku môže súvisieť aj s klimatickými zmenami.

V strednodobom horizonte by malo dôjsť k zmene jeho drevinového zloženia, smreky a jasene postupne nahradia iné dreviny, ktoré sa vedia lepšie adaptovať na teplú a suchšiu klímu.

Zdroj: Mesto Žilina

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať