Stanica a Nová synagóga vysielajú v núdzovom režime

Stanica a Nová synagóga vysielajú v núdzovom režime

Situácia, v ktorej sme sa všetci spoločne ocitli, má tvrdý dopad na živé umenie. Kultúrne centrá Stanica a Nová synagóga sú pre zákaz hromadných akcií od polovice marca zatvorené a termín opätovného otvorenia je zatiaľ neistý.

Stanica aj Nová synagóga chcú ostať v spojení s publikom

Prvotný šok vystriedal praktický prístup a otázka, ako ďalej. Popri bežnej práci a údržbe budov sa organizátori z občianskeho združenia Truc sphérique rozhodli ponúknuť nevyužitý priestor pre sólo umelecké rezidencie a pripravujú aj prvé online podujatia.

Situácia nás samozrejme zaskočila, no úplne rozumieme a podporujeme prijaté opatrenia,“ hovorí Marek Adamov, riaditeľ OZ Truc sphérique. „Stanica aj Nová synagóga sú zatvorené, nefuguje bar ani detské ateliéry. Vo vynútenej pauze sa však snažíme stále pracovať – maľujeme steny, upratujeme, riešime drobné opravy i „papiere“, na ktoré sme nemali moc času, zapájame sa do dobrovoľníckych aktivít Mesta Žilina. Zároveň však hľadáme možnosti, ako byť aktívni a ostať v spojení s publikom,“ dodáva Adamov.

Maľujeme steny, upratujeme, riešime drobné opravy i „papiere“, na ktoré sme nemali moc času – Adamov

Od apríla pravidelné online vysielanie

Nevyužité priestory oboch kultúrnych centier sú aktuálne k dispozícii umelcom, ktorí takto môžu pokračovať vo svojej tvorbe, v súlade s aktuálnymi bezpečnostnými a hygienickými opatreniami. Podľa povahy projektu tu budú niektorí súvislý čas, iní budú pracovať na pravidelnej báze počas určitého obdobia. Už teraz v rozličných priestoroch Synagógy na striedačku pracujú výtvarníčky Simona Gottierová, Martina Mäsiarová a grafický dizajnér Tomáš Rybár. Posledný menovaný pracuje s digitálnou veľkoplošnou maľbou a výsledok rezidencie predstaví online v stredu 15. 4. Podkrovie Stanice budú v apríli ako štúdio využívať divadelníci Andrej Opálený a Matej Trnovec.

Od apríla tiež spúšťame pravidelné online vysielanie vybraných podujatí,“ dopĺňa Adamov. „Stredy budú patriť živým prenosom kultúry z Novej synagógy. Náš kolega Kamil Mihalov, ktorý dobrovoľne uviazol v poľskom Cieszyne, bude vysielať krátke inštruktážne videá hry na klavíri. Pokúsime sa tiež sprostredkovať zážitok z fyzického divadla Glitch súboru Debris Company, ktoré sme plánovali uviesť ešte v marci a ktorého scéna je v Synagóge už niekoľko týždňov nainštalovaná. Naši kamaráti a barmani Fricko Brothers odohrajú každý piatok na obed live dj set. Štvrtky zas budú patriť prenosom zo Stanice. Pre prvé vydanie 9. 4. sa spojili performeri Slam Poetry z Čiech a Slovenska, ktorých virtuálny battle bude naživo moderovaný zo staničného baru. Pripravujeme aj prezentáciu o ultralight turistike a vyskúšame si aj formát online koncertu – 30. 4. k nám príde zahrať Archívny Chlapec.“

Dobrovoľné vstupné

Program myslí aj na deti z výtvarných ateliérov – lektorky a lektori výtvariek im pripravia pracovné listy s úlohami na doma alebo ich zapoja do živej virtuálnej interakcie. „Je to aj pre nás úplne nová situácia a sme zvedaví, čo bude fungovať a aká bude odozva,“ uzatvára Adamov.

Online podujatia môžu diváci podporiť dobrovoľným vstupným

Online podujatia môžu diváci podporiť dobrovoľným vstupným, v momentálnej situácii je pomocou každé euro – občianske združenie prišlo o takmer všetky príjmy. Ďalšou formou pomoci sú aj 2% z daní poukázané v prospech OZ Truc sphérique.

 

Zdroj: TS/Peter Hapčo

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať