Tip na výlet: Vyhliadková veža Dubová nad Rajcom

Tip na výlet: Vyhliadková veža Dubová nad Rajcom

Dnes zavítame na potulky do Rajeckej doliny a objavíme pre mnohých neznámu históriu tejto vzácnej lokality. Výlet sa bude určite páčiť aj deťom. Trasa je nenáročná a prudšie stúpanie nás čaká hlavne v závere chodníka na vyhliadku a vôbec netrvá dlho. Odmenou vám bude prekrásny výhľad z rozhľadne, ktorá vyrástla na vrchu Dubová nad Rajcom.

Nová rozhľadňa bola postavená na mieste pôvodnej strážnej veže, tá bola v minulosti súčasťou Rajeckého hradu. Po náučnom chodníku sem prídete z centra Rajca, alebo od kúpaliska Veronika, kde sa nachádza dostatok miest na parkovanie. V blízkosti sa nachádza turistický rozcestník so smerovými tabuľkami. Turistický chodník na začiatku trasy prechádza popri kríži, oddýchnuť si môžete aj na niektorej z lavičiek a výhľad vám bude spríjemňovať pohľad na Rajeckú dolinu, časť Malej Fatry a neprehliadnuteľný Kľak. Výstup zvládnete približne do hodiny.

Rozhľadňa Dubová

Informačné tabule popri náučnom chodníku informujú o miestnej flóre, faune, popisujú históriu lokality Dubová. Zaujímavosťou sú QR kódy, vďaka ktorým si môžete stiahnuť do smartfónu podrobné informácie a zaujímavosti o konkrétnej lokalite.

Rozhľadňa Dubová nemusí byť koniec trasy vášho výletu, odporúčame pokračovať po náučnom chodníku k ruinám Rajeckého hradu. Prvá písomná zmienka o pamätihodnosti pochádza z roku 1299 a jeho pozostatky budete doslova hľadať v lese. Do dnešných dní sa zachovali len ruiny kamenného opevnenia. Existujú správy, že pôvodným majiteľom hrad násilne zabral Matúš Čák Trenčiansky. Po jeho smrti hrad pripadol kráľovi. V rokoch1392 – 1397 bol hrad záložným majetkom Kaplaniovcov. Potom ho kráľ Žigmund Luxemburský dal zbúrať a opustený hrad prešiel pod správu lietavského panstva.

Turistický chodník pokračuje ďalej až na vrch Žibrid, odkiaľ je to už len “na skok” do Súľovských skál. Za zaujímavosť stojí tiež skalný Zbyňovský budzogáň, tento netradičný kamenný výtvor sa nachádza nad Rajeckými Teplicami a obcou Zbyňov.

Výstavba rozhľadne bola realizovaná v rámci mikroprojektu Poľsko-slovenské cesty dedičstva realizovaného z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Programu Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020.

Ako sa sem dostať?

Náučný chodník začína pred Mestským múzeom v Rajci a je označený červenou náučnou značkou a zelenou turistickou značkou. Jeho dĺžka je 5,2 km a turisti prekonajú počas túry 307 metrové prevýšenie za približne 4 hodiny (tam a späť).

foto, text: Taves.sk,
zdroj: Klub slovenských turistov, OOCR Rajecká dolina, Mesto Rajec

 

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať