Zacestujte si virtuálne na Kamčatku

Zacestujte si virtuálne na Kamčatku

Brány Rosenfeldovho paláca sa opäť otvárajú v stredu 6.5. 2020 v bežných otváracích hodinách, 9:00 -16:00.

Ide o obmedzené otvorenie, ktoré sprevádzajú zvýšené hygienické štandardy (nutné rúško na tvári, dezinfekcia rúk – dezinfekčným zariadením v RP, dodržiavať soc. odstup). Pred vstupom do budovy je nutné zazvoniť, príp. zavolať (+421 41 764 96 92) a zamestnanec Vám umožní vstup do budovy. Otvorené je pre maximálne 5 osôb v jednom čase a to na prehliadky Rosenfeldovho paláca, či stálej expozície “Bábky v podkroví”. Nateraz zatiaľ bez možnosti komentovaných prehliadok.

Rosenfeldov palác si pre verejnosť pripravil zaujímavé aktivity, do ktorých sa môžete zapojiť on-line.

Už v stredu 6. 5. 2020 o 18.00 hod. môžete vycestovať na Kamčatku prostredníctvom ONLINE CESTOVATEĽSKEJ PREDNÁŠKY: Kamčatka. prednáša cestovateľ Vojtech Hank, ktorý pracovne pôsobí v Inštitúte výchovy a vzdelávania. Jeho koníčkom je fotografovanie a cestovanie. Týmto záľubám sa venuje už dlhé roky. Je aktívnym členom Piešťanského fotoklubu od jeho založenia v roku 2005. Fotografiou sa však nikdy neživil, napriek tomu má za sebou množstvo výstav a niekoľko pekných fotografických úspechov.

Chodil po lávovom potoku, pil vodu z ľadovcov a plašil medvede štipľavou paprikou, cestovateľ Vojtech Hank nám porozpráva o svojich cestách po Kamčatke. Ak sa raz vyberiete na Kamčatku, rátajte s tým, že je tam draho ako v Moskve. Žije tam tristotisíc ľudí, dvadsaťtisíc medveďov a milióny komárov, ktoré bezbolestne a bez známok po vpichu vykonajú výdatný odber vašej krvi. Rieky na Kamčatke oplývajú hojnosťou rýb, lesy zverinou. A tam, kde kraľujú sopky, nenájdete nijakú chatku či chatrč. Miesto, kde by ste mohli zložiť unavenú hlavu a skryť sa pred medveďmi.

Akcia sa uskutoční ako live stream na FB stránke Rosenfeldov paláca: https://www.facebook.com/rosenfeldovpalac/.

Pre všetky deti a ich rodičov si Rosenfeldov palác pripravil Cyklus tvorivých aktivít, kde deti nielenže zapoja svoju veľkú fantáziu, ale nadobudnú aj nové poznatky o Rosenfeldovcoch, paláci či o expozícii bábky v podkroví.

Dvakrát do týždňa budú deti dostávať hravé úlohy aj s indíciami v podobe videí či obrázkov. Pod príspevok na FB stránke Rosenfeldovho paláca alebo e-mailom môžete posielať fotografie vašich výtvorov, čím sa automaticky zapojíte do žrebovania. Čím viac výtvorov, tým väčšia šanca byť vyžrebovaný a získať od Rosenfeldovho paláca pekné ceny. Na splnenie všetkých aktivít budú mať záujemci čas do konca mája.

Aktuálne znenia úloh nájdete na FB stránke Rosenfeldovho paláca.

GENIUS LOCI: ŽILINA – Ak ste nestihli niektorú z našich diskusií, môžete si ich pozrieť z pohodlia domova.
Modelársky klub Žilina: https://www.youtube.com/watch?v=PJu_xihaBnA&feature=youtu.be,
Tučniaky Žilina: https://www.youtube.com/watch?v=IdtEUn4XTfA&feature=youtu.be.

VÝSTAVA: Jožo Krakovský / Sám so sebou – Pozrite si aktuálnu výstavu, zhotovili sme pre vás virtuálnu prehliadku, nech sa páči:
https://rosenfeldovpalac.sk/vernisaz-jozo-krakovsky-sam-so-sebou/.

VÝSTAVA: Milan Veliký / Pominuteľnosť okamihu – V apríli bola naplánovaná vernisáž fotografa Milana Velikého s podtitulom “Pominuteľnosť okamihu”. Výstava sa uskutoční, keď to podmienky dovolia. Medzitým si pozrite príhovor a výber fotografií, ktoré pre vás autor pripravil.

Milan Veliký vyšiel z amatérskeho prostredia – tak ako mnohí z nás. Svojím talentom, inteligenciou, pracovitosťou, sebakritickým myslením a vášňou k fotografii sa prepracoval medzi najvýznamnejších fotografov svojej generácie. Expozícia sa bude skladať, s výnimkou zopár starších fotografií, z dvoch tematických blokov.
Prvým je kolekcia veľkoformátových farebných fotografií, ktoré autor nazýva “abstrakciami”. Tieto obrazy mi pripomínajú diela z obdobia analytického kubizmu, kde sa konkrétne objekty rozkladom tvarov priblížili k hranici abstraktnej maľby. V týchto autorových novotvaroch sa však objavujú náznaky nových konkrétnych prvkov, na ktoré upozorňujú názvy fotografií. Vzniká tak pozoruhodne jednotná a pôsobivá séria obrazov.

Druhou časťou budú čiernobiele fotografie, dokumenty s výrazným výtvarným vyznením – štýl, ktorému sa vravievalo “živá fotografia”. Fotografie sú dynamické a naozaj živé. Milan Veliký má prirodzený zmysel pre brilantnú kompozíciu a pre “rozhodujúci okamih”. Na ten okamih však nečaká pasívne, ale rozhoduje o ňom on sám. Často mu pomôže komunikácia, väčšinou náhodná, s fotografovanými ľuďmi a z jeho fotografií je cítiť empatiu a sympatiu k týmto ľuďom, čo je dnes vzácny úkaz. Prof. Ján Krížik, Art.D, kurátor

príhovor autora: https://youtu.be/9cJUvhLp1Uk
výber fotografií: https://youtu.be/0QUPSb3fxDA

Zdroj: Rosenfeldov palác

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať