Farský úrad v Terchovej oznamuje veriacim, že verejné bohoslužby v kostole sv. Cyrila a Metoda sa začali v nedeľu.
Sv. omše v nedeľu budú v tomto čase. Prvá sv. omša bude ráno o 6:30 výhradne pre seniorov nad 65. rokov. Druhá sv. omša ako zvyčajne o 8:30 a tretia sv. omša ako zvyčajne o 10:30. Večerná sv. omša v nedeľu zatiaľ nebude. Majme na pamäti, že až do úplného odvolania opatrení, ktoré limitujú zhromažďovanie, zostáva v platnosti dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách v nedele a sviatky. Účasť na sv. omšiach bude od 10. mája možná, avšak stále dobrovoľná – aj čo sa týka nedelí a sviatkov. Zároveň budeme pokračovať vo vysielaní bohoslužieb prostredníctvom terchovskej káblovej televízie a internetu.
Zopár praktických usmernení pre našu farnosť k verejným bohoslužbám.
- Sv. omše v týždni budeme mať ako zvyčajne, okrem rannej sv. omše v nedeľu, ktorá sa presunie na 6:30. Je to preto, aby bola medzi sv. omšami min. hodina na prevetranie priestoru, utretiu lavíc a dverí a pod.
- Okrem stredy všetky rané sv. omše o 6:30 budú prioritne pre seniorov nad 65 rokov, alebo tých ktorí budú mať tento rok 65 rokov.
- Kostol sa otvorí alebo sprístupní pol hodinu pred začatím každej sv. omše. Preto vás milovaní prosíme, ak budete čakať vonku pred kostolom, nech sa vytvorí jeden rad ľudí v odstupe min. 2 metre. Prakticky by to mohlo vyzerať asi takto. Kto príde prvý, nech sa postaví pred schody do kostola, za ním ďalší a ďalší … a nech sa vytvorí jeden rad ľudí. Ďakujeme.
- V kostole je približne 70 miest na sedenie. Jeden veriaci po stranách každej druhej lavice. Čiže dvaja v jednej lavici. V bočných lodiach je po jednom rade 9 stoličiek. Zvlášť v nedele bude určená služba, ktorá bude zasadací poriadok kontrolovať. V „pitvorci“ je označených 6 miest na státie.
- Jednu lavicu môže však obsadiť kompletne t. j. max. 5 osôb aj rodina, ktorá žije spoločne v jednej domácnosti, teda v jednom dome, či byte. Alebo max. dve osoby z rodiny na jednej strane lavice s jednou cudzou osobou na druhej strane lavice. Vám, ktorým sa neujde miesto v kostole, môžete stáť vonku pred kostolom v min. vzdialenosti od seba na 2 metre. Rodinný príslušníci samozrejme aj spolu. Vopred sa veľmi ospravedlňujeme vám starší, ak by sa vám mimo „seniorských“ sv. omší neušlo miesto v kostole, žiaľ nateraz nebudem uplatňovať dobré a múdre pravidlo starší majú prednosť. Prosíme, aby ste to ani citovo od nás nevyžadovali. Do kostola má právo vstúpiť každý, či dieťa, dospelý alebo vekom starší.
- Vstup a pobyt v kostole bude možný len s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál, šatka, ) – rúško je však by bolo asi najpraktickejšie.
- Pri vchode do kostola je potrebné aplikovať dezinfekciu na ruky. Vstup a východ do nášho kostola bude možný iba cez hlavný vchod, tam budú stojany na dezinfekciu rúk. Samozrejme ak pred vstupom do kostola aplikujete váš osobný dezinfekčný prostriedok, je to v poriadku.
- V kostole sa pred a po sv. omši nebudeme nateraz predmodlievať žiadne modlitby. Ticho pred sv. omšou využite na osobnú modlitbu. Po skončení sv. omše, po požehnaní alebo po záverečnej piesni, vás prosíme aby ste v krátkej dobe opustili priestory kostola. Pri vychádzaní sa snažte dodržiavať odstupy apoň dva metre.
- Je potrebné dodržiavať respiračnú etiketu (kašlať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu), nepodávať si ruky. Znak pokoja sa nahradí úklonom alebo gestom úsmevu.
- Do kostola nech nechodia osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia.
- Sv. prijímanie budeme rozdávať iba do rúk. Je dobré ak si doma hravou formou nacvičíte tento spôsob prijatia sv. prijímania. (Napr. s piškótou) V kostole už potom opadne stres, či to či ono som správne urobil. Netreba sa toho obávať, s pokojom a kľudom sa to naučíme.
- Prosíme miništrantov, aby ešte počkali so službou miništrovania. Robíme to čisto s praktických dôvodov a to preto, aby sme ako kňazi nepoužívali rúško pri sv. omši, iba vtedy keď pôjdeme rozdávať sv. prijímanie.
- Od pondelka budeme vysluhovať sviatosť zmierenia ako bývalo zvykom, pol hodinu pred každou sv. omšou. Spovedať budeme v bočnom vchode. Rad na svätú spoveď sa vytvorí vonku povedľa kostola. Upozorňujeme, že nateraz z praktických dôvodov nebudeme spovedať v nedele.
- Pohrebné sv. omše pred samotným pohrebom nateraz nebudeme vysluhovať. Úmysel sv. omše za zomrelého pridáme k sv. omši počas týždňa, podľa dohody s rodinou.
- Pri sobášoch nateraz ostávame pri sobášnych obradoch bez sv. omše.
- Krsty vysluhujeme mimo sv. omše pri dohode s rodinou.
- Sv. omše budeme aj naďalej vysielať v terchovskej káblovej TV, či na internete.
Majme na pamäti stále tieto tri veci.
- Buďme vďační, že sa obnovili sv. omše za účastí ľudí, hoci v obmedzenom počte.
- Nepodľahnime duchovnému stresu či panike, za každú cenu sa dostať do kostola na sv. omšu. Nie je podstatné byť fyzicky v priestoroch kostola, ale predovšetkým byť spolu s ďalšími veriacimi fyzicky prítomný na sv. omši hoc aj vonku pred kostolom.
- Zostáva v platnosti dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách v nedele a sviatky. Účasť na sv. omšiach bude možná, avšak stále dobrovoľná – aj čo sa týka nedelí a sviatkov.
Napísať komentár
Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *