V Krajskej knižnici v Žiline nielen podujatia, ale aj zaujímavé výstavy

Biblosko

Poďte sa s nami stratiť v pútavých knižkách. A nebudeme sa len o nich rozprávať, ale si ich aj čítať. A aby toho nebolo málo, a aby ste nepovedali, že to nie je dosť zábavné, jednu takú jednoduchú knihu si skúsime aj napísať a ilustrovať v utorok 15. februára o 16:00 v Krajskej knižnici v Žiline. Čitateľský klub je zameraný na podporu čítania u čitateľov „začiatočníkov“ a je  vhodný pre deti vo veku od 8 rokov.

 

Cestovanie o piatej

Zapáčila sa vám cestovateľská beseda s našim knihovníkom? Veríme, že áno, a preto príďte opäť v stredu 16. februára o 17:00 na ďalšie stretnutie do Krajskej knižnice v Žiline. Spoločne navštívime obuvnícke mesto Partizánske (bývalé Baťovany),v ktorých nechal výraznú stopu slávny podnikateľ Tomáš Baťa a pár kilometrov od  mesta prejdeme do obce Brodzany s múzeom A.S. Puškina. V ďalšej časti februárového cestovania navštívime aj mesto Hlohovec, súčasťou ktorého je časť Šulekovo, v minulosti samostatná obec, pomenovaná po Viliamovi Šulekovi, hrdinovi štúrovských čias. Nevynecháme obec Sasinkovo, pomenované po F. V. Sasinkovi, významnom historikovi a kňazovi.

 

Karin Lászlová

Výstava pri príležitosti 100. výročia narodenia osobnosti. Rozsiahle dielo tejto prozaičky tvorí množstvo zväzkov poviedok, noviel, románov, televízne scenáre, literárnodramatické rozhlasové pásma, nespočetné množstvo časopiseckých príbehov zo života, rozhovorov so zaujímavými osobnosťami, úvah, fejtónov, po ktorých siaha už niekoľko generácií vďačných čitateľov. Spisovateľkine motto bolo: Ak svojím písaním iba o milióntinu milimetra zlepším tento svet, nežila som nadarmo. (In: WAGNEROVÁ-ŠKAMLOVÁ, Dagmar. Chcela som zlepšovať svet : hovoríme so spisovateľkou Karin Lászlovou. Literárny (dvoj)týždenník : časopis Spolku slovenských spisovateľov, roč. 19, č. 41-42 (2006), s. 14. Fotogr. ISSN 0862-5999)

Predstavíme Vám život a výber z tvorby slovenskej spisovateľky prostredníctvom literatúry a článkov z fondu Krajskej knižnice v Žiline. Výstava bude sprístupnená verejnosti do 28. februára v Krajskej knižnici v Žiline.

 

Výstava Cyprian Kamil Norwid

Expozícia približuje život a dielo jedného z najmladších poľských romantikov, jeho autoportréty, literárny debut, korešpondenčné žánre, prozaickú a najmä poetickú tvorbu, ale aj ilustrácie a umelcovu femme fatale.

Cyprian Kamil Norwid patrí k veľkým básnikom poľského romantizmu. Norwidov básnický program bol ojedinelý, spájal filozofiu s náboženstvom, veľký dôraz kládol nielen na to, čo text priamo vypovedá, ale i na to, čo zamlčuje a ako hlavný cieľ poézie vidí odhaľovanie pravdy. Zložitosť, ojedinelosť, mnohoznačnosť a novátorstvo básnického jazyka z neho robia autora, ktorý sa vymyká bežnému rámcovému zaradeniu a kvalitou prevyšuje mnohých svojich literárnych súčasníkov. Výstava bude sprístupnená verejnosti do 28. februára v Krajskej knižnici v Žiline.

 

 

 zdroj: Krajská knižnica Žilina

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať