Žilinský samosprávny kraj pripravuje nové odberové miesto v Oravskej poliklinike

Žilinský samosprávny kraj pripravuje nové odberové miesto v Oravskej poliklinike
Foto: ŽSK

Po celoplošnom testovaní na Orave výrazne klesol indikovaný záujem o odbery  mobilnou odberovou jednotkou v Námestove. Pre obyvateľov oravského regiónu pripravuje Žilinská župa miesto, na ktorom budú môcť absolvovať antigénový test.

Mobilná odberová jednotka bola pripravená realizovať takmer 500 odberov týždenne, napriek tomu bola požiadavka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva  na PCR testovanie na tento týždeň len v počte 55 testov. ,,Náš odbor zdravotníctva pohotovo reagoval na informácie na Pandemickom stredisku Žilinského kraja pri Okresnom úrade v Žiline o stiahnutí vojakov na iné úlohy a tým ukončení činnosti mobilnej odberovej jednotky. Práve armáda nám pomáhala personálne zabezpečiť námestovskú mobilnú odberovú jednotku, z dôvodu jej extrémne nízkej vyťaženosti bol obslužný vojenský personál premiestnený na miesta, kde je potrebný a činnosť mobilnej odberovej jednotky sa ukončila,” vysvetlila riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková. Mobilná odberové jednotka v Námestove bola prevádzkovaná ako detašované mobilné odberové miesto pri Hornooravskej nemocnici s poliklinikou v Trstenej.

Možnosť testovania pre obyvateľov oravského regiónu však bude zabezpečená. Odbor zdravotníctva ŽSK v týchto dňoch pripravuje v Oravskej poliklinike v Námestove nové odberové miesto, kde sa bude môcť verejnosť dať otestovať formou antigénových testov. Zároveň sa tu budú vykonávať  PCR diagnostiky ochorenia COVID-19, ktoré budú nariadené Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. ,,Umožníme tak všetkým ľuďom z regiónu prístup k rýchlemu antigénovému testovaniu aj po ďalšom plošnom testovaní „červených“ regiónov, no tiež opätovný prístup k indikovanej PCR diagnostike, ” povedala županka Erika Jurinová.

Snahou župy, bude tiež zaviesť filtre do centier zdravotnej starostlivosti, ktoré sú v ďalších štyroch okresoch Žilinského kraja a súčasne zabezpečiť odberové miesta pre antigénové testovanie vo všetkých krajských centrách zdravotnej starostlivosti.

Zdroj: ŽSK

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať