Cesta okolo sveta za 5 dní je skutočný zážitok

Cesta okolo sveta za 5 dní je skutočný zážitok

Ústavu celoživotného vzdelávania (ÚCV) Žilinskej univerzity v Žiline(UNIZA) je medzi deťmi a rodičmi veľmi obľúbenouaktivitou počas letných prázdnin. Je jedinečným spojením univerzitného bádania a učenia sa cudzieho jazyka. Základným motívom tohto ročníka DLJŠ bola cesta okolo sveta v túlavýchtopánkach a na lietajúcom koberci.Interaktívny program prostredníctvom objavovania a tvorenia priniesol všetkým veľa zaujímavých faktov a skutočných zážitkov. 

Na päťdňovej ceste okolo svetasaskupiny deti rozdelené podľa veku a skúsenosti s anglickým jazykom venovali jedinečnostiam piatich kontinentov. Spoznávali možnosti i limity menej tradičných a pre určitú oblasť typických dopravných prostriedkov. Rozprávali sa o problémoch trápiacich kontinenty a hľadali ich netradičné riešenia. Pod vedením slovenských aj zahraničných lektorov anglického jazyka ÚCV UNIZA, bola táto cesta skutočne výnimočná a bádateľská. Mimoriadne úspešné týždňové dobrodružstvo 7.ročníka DLJŠ sa konalo až v troch termínoch v mesiaci júl a absolvovalo ho až 96 detí, vo veku od 7 do 15 rokov.

Mladí cestovatelia vyrazili na tajnú expedíciu za polárny kruh. Pristáli na letisku BW1 (Bluie West One) a tí starší spoznali aj jeho významnú úlohu počas II.svetovej vojny. Dozvedeli sa o živote v Grónsku, zistili, ktorý dopravný prostriedok je poháňaný 75 tisíc koňmi, a potom ho vlastnoručne zostrojili . Jednoduchý ľadoborec v podobe špongie bol poháňaní len vzduchom z balóna, avšak vytvoril priestor na simulácie rôznych rýchlostí pohybu plavidla po vode. Keďže Grónsko je krajina s nepredvídateľným počasím, deti si vytvorili s pomocou citrónov alebo zemiakov veľmi jednoduchú batériu.

Druhý deň sa preniesli sa do srdca Pangey – Afriky. Aj vďaka lektorke pochádzajúcej z Afriky spoznávali tento jedinečný svet, v ktorom ľudia patria ku kmeňu, kde sa aj napriek všetkémuveľa a radi smejú, veľmi radi chodia do školy a vyrábajú si hračky z toho, čo majú okolo seba.Naučili sa aj ako a odkiaľ sa v Afrike zbiera voda, zostrojili účinné zariadenie na jej filtráciu, z plastového odpadu si zostrojili autíčko poháňané vzduchom, ale aj masku kmeňa DLJŠ.

Na tretí deň deti navštívili na lietajúcom koberci Áziu, objavili najnižšie a najvyššie položené miesto planéty. Zaleteli aj do Bagdadu, aby  odhalili, čo majú spoločné poštové holuby a drony. Nielen prenos správ alebo tovarov, ale aj potenciálnych nepriateľov. Oba dopravné prostriedky si opäť zostrojili – holuby z papiera, drony zo špajdlí, vrtuliek a malého motorčeka.

Zmysluplný let pokračoval z Ázie priamo do pľúc zeme – dažďových pralesov v Amazónii, kde spoločne odhaľovali negatívne dopady ľudskej činnosti na toto miesto. Na napínavej ceste sa deti určte nestratili, naučili sa zostrojiť si vlastný kompas a zažili aj orientačný beh.

Posledný deň  pristáli deti priamo v krajine UNIZA, kde sa cesta okolo sveta začala.  Svet je rozmanitý a je úžasným miestom pre život – aj to bolo posolstvo troch cestovateľov pre mladých návštevníkov, ktorí im priblížili ich dobrodružné cesty. Spoločné fotografovanie a odovzdávanie diplomov boli už tradičným rituálom.

Deti sa na tejto ceste veľa naučili, manuálne tvorili a vyrábali či spoznávali princípy fungovania jednoduchých technických zariadení. Venovali sa ajživotnému prostrediua ekologickému prístupu k životu. Nakreslili si svoju uhlíkovú stopu a hovorili aj o tom, ako je možné ju znížiť –jednou z ciest je zasadiť strom. A tak každý týždeň vysadili jedenstrom pri univerzitnom námestí, ktorý zostane v areáli UNIZA a tak stopa cestovateľov DLJŠzostane nesmrteľná.

„Cestu okolo sveta sme sa snažili organizačne aj programovopripraviť tak, aby každý deň prinášal deťom vždy nové zážitky. Život cez poznanie je fascinujúca skúsenosť a je úžasne sledovať nadšené deti, ktoré si rozumejú aj iným jazykom.Spájala ichradosť a chuť zažívať a objavovať nové veci, nové informácie apriateľstvás lektormi a medzi sebou navzájom,“ povedala PhDr. Petra Laktišová, koordinátorkaDJLŠ ÚCV.

Zdroj: Žilinská univerzita v Žiline

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať