Jarné upratovanie na cestách v Žilinskom kraji

Jarné upratovanie na cestách v Žilinskom kraji

Mimoriadna situácia okolo nového koronavírusu život na Slovensku spomalila, ale nezastavila. V týchto dňoch sa na cestách v Žilinskom kraji vo veľkom realizuje čistenie komunikácií po zimnej údržbe. Prioritne sa obnovujú aj priechody pre chodcov. 

Každoročne po zimnej údržbe začína Správa ciest ŽSK s jarným upratovaním ciest II. a III. triedy a na objednávku aj ciest I.triedy. Vozidlá zimnej údržby vystriedali zametače – upratujú cesty, čistia sa mosty, križovatky, či autobusové zastávky. V rámci bežnej údržby sa realizuje zrezávanie krajníc, čím sa zabezpečuje plynulé odvodnenie, výspravky výtlkov, oprava a údržba zvislého dopravného značenia. Pri odstraňovaní neporiadku na odpočívadlách popri cestách musia krajskí cestári zodpovednejšie pristupovať k ochrane svojho zdravia, aby boli chránení pred prípadnou nákazou novým koronavírusom.

Na niektorých úsekoch sa začalo aj s obnovou dopravného značenia, v prvom rade priechodov pre chodcov. Doposiaľ sú obnovené priechody napríklad na cestách v Hornom a Dolnom Hričove, Paštinej Závade, Žiline, Varíne, či v Gbeľanoch. Po zimnej údržbe priebežne kontroluje Správa ciest ŽSK stav ciest II. a III. a na základe toho pristupuje k opravám. ,,Prioritne boli na cestách odstránené výtlky a závady, ktoré najviac ohrozovali bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, postupne opravujeme ďalšie,” povedal Pavol Liška, riaditeľ Správy ciest ŽSK.

Zima sa však definitívne nerozlúčila. Napríklad na Orave ešte v uplynulý týždeň zabezpečoval Závod Orava  aj výkon zimnej údržby ciest v horských oblastiach a na horských priechodoch v okresoch Dolný Kubín, Námestovo, či Tvrdošín. ,,Stále nemôžeme počítať s plnohodnotným zapojením všetkých zamestnancov do bežnej údržby, nakoľko v nočných hodinách stále mrzne a teploty klesajú v týchto oblastiach až do -5 stupňov, vysvetlil Pavol Liška, riaditeľ Správy ciest ŽSK.

Čistenie ciest po zimnej údržbe vrátane horských prechodov by malo byť ukončené v máji.

V súvislosti s jarným upratovaním  prichádza Žilinská župa s environmentálnou výzvou. Do procesu chce zapojiť dobrovoľníkov z radov študentov, zamestnancov i širšej verejnosti. Čistiť sa bude okolie cestných komunikácií a priľahlé okolie škôl. Prvým miestom budú okolia ciest od Žiliny po Strečno. ,,Z dôvodu prísnych bezpečnostných opatrení sa budeme zdržiavať v skupinkách dvoch – troch ľudí s dostatočných odstupom. Správa ciest ŽSK a Regionálna agentúra ŽSK zabezpečí všetky ochranné pomôcky, bezpečnostné prvky, náradie  a chutné občerstvenie. Z hygienických dôvodov vyzývame záujemcov, aby pokiaľ je to možné pricestovali vlastným autom. Náklady spojené s cestou budú preplatené,” vysvetlil Marcel Rypák, koordinátor projektov pre mládež z RA ŽSK.  Čistiť sa bude v dňoch  28. – 29. 4. 2020 a 5. – 6. 5. 2020, vždy od 7:30 do 12:00.

Prihlásiť sa do výzvy je možné prostredníctvom formulára dobrovoľníkov, ktorý už mesiac získava posily na boj s koronavírusom a iné aktivity alebo priamo u kontaktných osôb.

Dotazník nájdete tu: https://bit.ly/2JZzowC

Kontaktné osoby:

Marcel Rypák
mrypak@zask.sk
+421 948 323 102

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať