Na Rínku vo Veličnej si vychutnáte remeslá i folklór

Na Rínku vo Veličnej si vychutnáte remeslá i folklór

Množstvo ľudových remeselníkov, folklórny program, tanec i zábavu ponúka program 23. folklórnych slávností dolnej Oravy a 29. Vieličianskeho jarmoku. Obec Veličná sa 24. júla opäť stane centrom tradičných remesiel a ďalších podôb ľudovej kultúry.

V sobotu sa na Rínku v programe slávností od 10.00 hodiny v bloku Vitajte na Rínku predstavia deti z Materskej školy vo Veličnej, folklórne skupiny Kňažan z Kňažej, Orava z Dolného Kubína, Párničan z Párnice, Šinálovci z Pribiša, Kamenčan zo Zákamenného, Rovienca z Medzibrodia nad Oravou, ľudová hudba Ondreja Chovana zo Žaškova, fujaráš Róbert Michalica či heligonkári Milan Kubačka s vnukom Reném Čiernym. Program slávností od 13.00 ponúka vystúpenia dychovej hudby Rozmarýnka z českej partnerskej obce Bílovec a folklórnych skupín Studnička z Veličnej, Kýčera zo Zázrivej, Trnkári zo Žaškova a Čečina z Veličnej. Na veselú nôtu o 16.30 zahrá Duo Jamaha a program večer ukončí tanečnou zábavou hudobná skupina Formát z Námestova.

Návštevníci podujatia sa môžu tešiť aj na jarmočné stánky, v ktorých budú svoje výrobky ponúkať remeselníci z celého Slovenska Oravy, ani tento rok nebude chýbať bohatá tombola. Usporiadatelia podujatím nadväzujú na bohatú tradíciu jarmokov jednej z najstarších oravských obcí s cieľom prezentovať najmä pôvodné remeslá. Svoje umenie tak budú predvádzať keramikári, pernikári, drotári, rezbári, šperkári, rezbári, spracovatelia kože či tradičného textilu. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Žilinský samosprávny kraj a je realizované aj z finančných zdrojov Európskej únie v rámci programu Interrreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020. Realizuje sa za dodržiavania a rešpektovania aktuálne platných protipandemických, hygienických a bezpečnostných opatrení a nariadení.

Zdroj: Miroslav Žabenský

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať