Nové germicídne žiariče dezinfikujú vzduch v najfrekventovanejších priestoroch UNM

Nové germicídne žiariče dezinfikujú vzduch v najfrekventovanejších priestoroch UNM
Foto: UNM

V Univerzitnej nemocnici Martin pribudlo 9 gemicídnych žiaričov na dezinfekciu vzduchu vnútorných priestorov. Nemocnica ju dostala do daru od občianskeho združenia Metro, ktoré pre tento účel zriadilo verejnú zbierku Dýchajme pre Martin. Za jeden mesiac sa v nej podarilo vyzbierať cez 4200 eur.

„Samotná myšlienka bola pomôcť medicínskym pracoviskám ešte na začiatku vypuknutia koronakrízy.Ukázalo sa, že naša iniciatíva mala zmysel.Germicídne žiariče, ktoré sme dnes odovzdali, budú využité nie len v boji proti ochoreniu Covid-19, ale aj proti iným vírusom a budú umiestnené na tých správnych miestach, kde ich je najviac potreba,“ uviedol Matej Bórik z občianskeho združenia Metro, ktorý zbierku zorganizoval v spolupráci s Anežkou Mitter a Simonou Holkovou. „Už počas toho, ako zbierka bežala, sme konzultovali s vedením nemocnice, čo by najviac potrebovali, aby sme odovzdali dar, ktorý bude mať čo najväčšie uplatnenie. Prispievali súkromné osoby, firmy aj rôzne iniciatívy,“ doplnil koordinátor zbierky M. Bórik.

Myšlienku finančnej zbierky pre podporu martinskej nemocnice v čase boja proti ochoreniu Covid-19 ocenil aj medicínsky riaditeľ UNM doc. MUDr. Dalibor Murgaš, PhD. „Som za takúto iniciatívu vďačný. Ukazuje to, že v našom regióne žijú dobrí ľudia, ktorí keď treba, sú vždy ochotní pomôcť. Či už finančne, alebo akokoľvek.“ Ako ďalej dodal, germicídne žiariče budú umiestnené v priestoroch nemocnice, kde sa pohybuje najväčšie množstvo ľudí. „Žiariče plánujeme inštalovať do priestorov klientskeho centra, na pracovisko rádiodiagnostiky, kde sa počas dňa vystrieda veľké množstvo pacientov, takisto na urgentný príjem či do verejnej lekárne. Tu všade budú žiariče nainštalované, aby prostredie bolo čo najbezpečnejšie pre tých, ktorí tam prichádzajú alebo pracujú,“ informoval docent Murgaš.

Germicídne žiariče odovzdali organizátori zbierky vedeniu nemocnice v pondelok (22.06.) aj za účasti primátora mesta Martin Jána Danka. Ako lekár iniciatívu občianskeho združenia Metro vyzdvihol. „Pandémia spojila ľudí na Slovensku. Tí, čo majú o niečo viac pomohli slabším.A takáto pomoc, ktorá ide priamo do nemocnice, je veľmi vítaná. Žiariče zabíjajú nie len baktérie, ale aj vírusy a tak robia prostredie nemocnice, kde sa môže kedykoľvek objaviť každý z nás, čistým a bezpečným. Veľmi si to vážim a oceňujem aj samotnú myšlienku organizátorov zbierky Dýchajme pre Martin,“ uzavrel primátor Ján Danko.

Univerzitná nemocnica Martin je vďačná za každú formu pomoci. Od vypuknutia koronakrízysa zdravotníckemu zariadeniu rozhodli nezištne pomôcť mnohé firmy, dobrovoľníci ale aj jednotlivci.

Zdroj: Univerzitná nemocnica Martin

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať