Oravská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny

Oravská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny

Oravskou kotlinou prechádzali v minulosti dôležité obchodné cesty medzinárodného významu. Obyvateľstvo Oravy sa zameriavalo na pestovanie obilnín, chov oviec a dobytka či remeslá. Oravčania vynikali v  plátenníctve, farbiarstve, výrobe súkna, hrnčiarstve, pltníctve, šindliarstve alebo drevospracujúcich remeslách. O tradičnej kultúre, remeslách a ľudovej umeleckej výrobe z tohto regiónu sa dozviete počas podujatia Oravská nedeľa. V Múzeu slovenskej dediny sa uskutoční 12. júla 2020 od 10.00 do 16.00 hod.

Súčasťou podujatia bude predstavenie novej expozície na návštevníckej trase – zvonkárskej dielne z kopaničiarskej obce Zázrivá. Zvonkárska dielňa, pôvodne postavená v roku 1882 ako kováčska vyhňa, dokumentuje technologický proces výroby plechových zvoncov v obci v období medzi svetovými vojnami.

Pre malých i veľkých návštevníkov bude pripravená náučná cesta – Spoznávajme spoločne oravské remeslá. Hravou formou pomocou indícií a úloh sa dozvedia viac informácií o tradičných remeslách na Orave. Na vlastné oči uvidia lisovanie oleja v olejárni, výrobu šindľa, krampľovanie ovčej vlny, spracovanie ľanu, tkanie plátna a ďalšie remeslá.

V drevenom kostole z Rudna sa o 13.30 hod. uskutoční rímskokatolícka svätá omša. Návštevníci sa budú môcť občerstviť tradičnými dobrotami v krčme z Oravskej Polhory. Súčasťou programu budú ukážky tradičnej ľudovej a umeleckej výroby.

Podujatie bude prebiehať v zmysle protiepidemiologických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR. Prosíme Vás o trpezlivosť a pochopenie pri dodržiavaní opatrení a maximálneho počtu návštevníkov, ktorý je obmedzený. Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Zdroj: Múzeum slovenskej dediny

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať