Plošné testovanie znížilo v zariadeniach sociálnych služieb výskyt ochorenia

Plošné testovanie znížilo v zariadeniach sociálnych služieb výskyt ochorenia

Počet pozitívne testovaných klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb klesol v druhom kole testovania na polovicu. Žilinský samosprávny kraj od minulého týždňa distribuuje osobné ochranné pomôcky všetkým zariadeniam v kraji.

Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom 26 zariadení sociálnych služieb. V prvom kole v nich bolo otestovaných 1537 zamestnancov a 2660 prijímateľov sociálnych služieb. Z toho bolo 40 pozitívnych zamestnancov a 114 pozitívnych prijímateľov. V druhom kole bolo testovaných 1436 zamestnancov a 2259 prijímateľov. Z toho bolo pozitívnych 23 zamestnancov a 59 prijímateľov. ,,Môžeme povedať, že nám plošné testovanie znížilo výskyt ochorenia na polovicu a zabránilo tak komunitnému šíreniu nákazy. Zároveň robíme všetko pre to, aby zariadenia mali potrebnú podporu a zvládli túto neľahkú situáciu. Metodicky usmerňujeme všetkých poskytovateľov sociálnych služieb a sme nápomocní pri vyhľadávaní pomocnej sily, ktorá v niektorých zariadeniach chýba. Sú to najmä opatrovateľky, kuchárky, či upratovačky, nakoľko mnohé z nich musia zotrvať v domácej karanténe. Naša vďaka patrí  všetkým obetavým zamestnancom, ktorí zostali v zariadeniach sociálnych služieb dlhodobo a postarali sa o klientov napriek tomu, že majú svoje vlastné rodiny, ktoré ich potrebujú,” vysvetlila riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Iveta Ďurišová.

Koncom minulého týždňa začal odbor sociálnych vecí ŽSK distribuovať osobné ochranné pomôcky pre všetkých poskytovateľov sociálnych služieb v kraji. Celkovo rozdelil takmer 900 kusov jednorazových oblekov, 650 jednorazových návlekov, viac ako 24-tisíc rukavíc, 5500 masiek viackrát použiteľných, viac ako 60-tisíc jednorazových masiek, a viac ako 4-tisíc respirátorov FFP2. ,,Väčšina zásob bola zo štátnych hmotných rezerv, ale podporili nás aj mnohí sponzori, ktorí nám darovali dezinfekčné prostriedky, rúška a iné ochranné pracovné prostriedky. Som rada, že sme sa v týchto časoch dokázali zomknúť a spoločne bojujeme proti nákaze, “ doplnila Ďurišová.

Žilinská župa v týchto dňoch začala aj s distribúciou ďalšieho balíka antigénových testov. Prioritne zásobuje zariadenia, v ktorých už ochorenie prepuklo a má  problémy s   ochranou kolektívu a jednotlivca. Úrad Žilinského samosprávneho kraja zároveň vyvíja úsilie na zabezpečenie  dezinfekčných stojanov a  potrebnej dezinfekcie pre všetky krajské zariadenia sociálnych služieb. Pripravená je aj žiadosť na dotáciu na vitamínové produkty pre ich zamestnancov a klientov. Odbor sociálnych vecí sa zároveň zaoberá podmienkami prepúšťania prijímateľov sociálnych služieb z nemocníc do zariadení sociálnych služieb v komunikácii s ministerstvom práce sociálnych vecí a rodiny  a ministerstvom zdravotníctva.

Zdroj: Martina Remencová, kancelária ŽSK

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať