Pomoc Ukrajine bude v rámci okresu koordinovať mesto Žilina

Pomoc Ukrajine bude v rámci okresu koordinovať mesto Žilina

Okresným koordinátorom pomoci vojnou zasiahnutej Ukrajine bude mesto Žilina. V pondelok 28. februára na seba žilinská samospráva prevzala koordináciu humanitárnych činností na pomoc vojnovým utečencom. Mestský koordinačný krízový štáb pri tom bude spolupracovať s iniciatívou Žilina pomáha Ukrajine, Ukrajinským komunitným centrom v Žiline i organizáciami v správe mesta.

„Aktuálne sa v meste uskutočňuje príprava na pasportizáciu ubytovacích a skladovacích priestorov. Mestský krízový štáb zriadi Centrum prvého kontaktu na pomoc Ukrajine. K dispozícii bude pre občanov, ktorí chcú poskytnúť pomoc či pre utečencov potrebujúcich pomoc. Sme ochotní a pripravení pomôcť. Opäť sa ukázalo, že sa vieme v Žiline zomknúť a spojiť pre dobrú vec. Ďakujem všetkým!“ povedal žilinský primátor Peter Fiabáne.

Doplnil, že samospráva rešpektuje samostatné humanitárne aktivity subjektov či jednotlivcov v meste Žilina, no pre ich efektívnosť má záujem, aby boli koordinované, k čomu podniká potrebné kroky. Slovenský Červený kríž na svojej internetovej stránke informuje, že objem materiálnej pomoci je momentálne naplnený. Rozsah potrebnej pomoci je momentálne len ťažko odhadnuteľný a bude ju treba veľmi dôkladne koordinovať prostredníctvom krízových štábov.

Finančne alebo materiálne sa dá prispieť aj viacerým organizáciám, ktoré avizovali pomoc Ukrajine. Peňažné príspevky je možné poslať prostredníctvom zbierok UNICEF, Humanitárnej organizácie Magna, Slovenskej katolíckej charity, slovensko-ukrajinskej humanitárnej organizácie Sme spolu, Nadácie Integra, Fondu na pomoc ukrajinským vojakom „Vráť sa živý“ či Slovenského Červeného kríža. Ďalších viac než 30 organizácií sa spojilo do spoločnej výzvy #KtoPomozeUkrajine.

Ľudia, ktorí disponujú voľnými ubytovacími kapacitami na dočasné ubytovanie pre ľudí z Ukrajiny utekajúcimi pred vojnou, môžu informácie zanechať na e-maile: zilinapomahaukrajine@gmail.com alebo iniciatívu kontaktovať prostredníctvom skupiny „Žilina pomáha Ukrajine“ na sociálnej sieti Facebook (https://www.facebook.com/groups/714075366634373). Dopravný podnik mesta Žiliny bude v prípade potreby pomáhať s prepravou väčšieho množstva osôb či nadrozmernej batožiny.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať