Remeslo má zlaté dno: Rezbár

Remeslo má zlaté dno: Rezbár

Mesto Ružomberok, Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov a Dom UNESCO Vlkolínec vás pozývajú na ukážky tradičných slovenských ľudových remesiel. Tento víkend vám pán Pavol Sliacky predstaví rezbárske umenie.

Pán Sliacky vytvára drevené dekoračné a úžitkové predmety a doplnky použitím prírodných materiálov. Vo Vlkolínci bude vyrábať predmety rôznych tvarov a vzorov. Návštevníci si budu môcť pozrieť tradičné pracovné postupy rezbárstva.

V závislosti od počasia bude tvoriť, buď pri Dome UNESCO, alebo vo vnútri Domu UNESCO.  Príďte sa pozrieť, ako vyzerá výroba drevených predmetov a porozprávať sa s remeselníkom.

Niečo stručné o rezbárstve:
Rezbárstvo, alebo práca s drevom a jeho tvarovanie, formovanie a upravovanie má na Slovensku bohatú tradíciu. V minulosti sa často pripisovalo pastierom, ktorí počas pasenia oviec vyrezávali z dreva rôzne okrasné či úžitkové predmety. Taká bačovská palica tvorila neoddeliteľnú súčasť každého baču a výroba takejto palice si niekedy vyžiadala mnoho mesiacov v závislosti od jej formovania a výzdoby. Formy na syr, misky, črpáky, lyžice, habarky a iné, boli výrobkami, ktoré slúžili takmer v každej domácnosti a ich výrobe sa venovali pastieri väčšinou v zimných mesiacoch, keď sa dobytok nepásol alebo počas večerov na salaši.

Umeleckými prejavmi rezbárstva boli aj sakrálne výjavy vo forme výzdoby oltárov, sôch a betlehemov. Nemožno zabúdať aj na množstvo ďalších prvkov, kde sa rezbárstvo prejavovalo a to v zdobení nástrojov baníkov, priadok či roľníkov. Prejavy rezbárstva nájdete takmer všade na dedinách, či už priamo na starých domoch, bránach alebo pri cestách ako vyrezávané kríže. V minulosti bolo používanie drevených výrobkov v mnohých domácnostiach na dennom poriadku, keďže drevo bolo vždy ľahko dostupná, tvárna a hlavne ekologická surovina, ktorú dnes bohužiaľ nahrádzajú najmä plasty a kov.

V rezbárstve sa nedá hovoriť o profesionálovi alebo o amatérovi, jedine vo forme toho, či sa ním živí alebo nie. Mnohokrát sú diela amatérov, ktoré vznikali prácne a dlho, esteticky hodnotnejšie a majiteľovi vzácnejšie ako diela, ktoré vznikajú rýchlo za účelom zisku. Dnešné moderné rezbárstvo sa zameriava najmä na tvorbu okrasných predmetov, ktoré dotvárajú interiér a exteriér domov. Na tvorbu sa používajú moderné nástroje ako napríklad motorové píly, elektrické brúsky, vŕtačky či hoblíky. Práca rezbára je o niečo jednoduchšia ako v minulosti, avšak umelecká, estetická a citová hodnota diel je stále vysoká.

Prezentácia remesiel prebieha s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentujú miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú v území dolného Liptova dlhoročnú históriu.

Zdroj: mesto Ružomberok

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať