Tip na výlet – Teplické serpentíny nad Turčianskou Štiavničkou

Tip na výlet – Teplické serpentíny nad Turčianskou Štiavničkou

Príjemnou lokalitou pre rodinný výlet sú určite Teplické serpentíny. Ide o sústavu jazierok a potôčikov vo svahu vrchu Teplica nad Turčianskou Štiavničkou tečúcich popri horskom chodníku serpentínami. Prechádza v tejto lokalite je skutočným balzamom pre dušu.

Teplické serpentíny dala vybudovať rodina Révajovcov v roku 1870, ktorých kaštieľ, mauzóleum a park/arborétum sa nachádza v obci Turčianska Štiavnička. Serpentíny sú obkolesené hustým lesom, ktorý ich oddeľuje od cesty. Teplické serpentíny predstavujú dômyselný historický systém prívodu vody do obce.

Neustály prietok čírej vody vytvoril úžasné travertínové útvary. Obdivovať môžete travertínové kopy, kaskády či terasy, ktoré spolu s pramienkami vody vytvárajú maličké vodopádiky. Samotný chodník pomedzi serpentíny vedie až na vrch Teplica, odkiaľ je krásna vyhliadka na hrebeň Malej Fatry.

V roku 2008 bola táto pomerne málo navštevovaná lokalita zaradená medzi „sedem divov Turca“. K Teplickým serpentínam sa dostanete smerom od minerálneho prameňa na južnom konci obci Turčianskej Štiavničky. Chodník je neoznačený, ale zato viditeľne vyšliapaný.

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať