Žilina ruší hromadné podujatia, platia všetky aktuálne preventívne opatrenia

Žilina ruší hromadné podujatia, platia všetky aktuálne preventívne opatrenia

Mesto Žilina s účinnosťou od štvrtku 1. októbra až do odvolania ruší všetky hromadné podujatia na svojom území. Uvedené opatrenie, ktoré vychádza z aktuálneho nariadenia Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) SR a Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, mesto prijalo na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie na území Slovenska.

Samospráva ruší pripravované tradičné podujatia Festival seniorov a Kapustný deň dňa 1. októbra i Deň s mestom, ktorý bol pripravený na piatok 2. októbra. Všetky fyzické a právnické osoby majú podľa aktuálnych opatrení zákaz usporadúvať na území Slovenska hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy, kde počet prítomných presiahne v jednom okamihu 50 ľudí. Do tohto počtu sa musia zarátať aj vystupujúci v mene organizátora, účinkujúci, športovci, organizačný tím a pod. Výnimku z týchto zákazov majú hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci predložia v dobe začiatku podujatia negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na ochorenie Covid19 nie staršieho ako 12 hodín. Takéto podujatia musia byť ohlásené na miestnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred ich začiatkom.

Od 1. októbra na obdobie 45 dní zároveň platí na území celej Slovenskej republiky núdzový stav, ktorý uplynie 14. novembra. Samospráva sa riadi aktuálnymi opatreniami ÚKŠ SR, pandemickej komisie a ÚVZ SR (https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4132:na-jednom-mieste-tu-najdete-vetky-aktualne-platne-opatrenia-uvz-sr-v-suvislosti-s-covid-19&catid=250:koronavirus-2019-ncov&Itemid=153).

Všeobecné preventívne odporúčania sú založené na princípe R-O-R, teda: rúško-odstup-ruky. Rúška zabraňujú, aby človek, ktorý je potenciálne nakazený, šíril vírus ďalej do okolia. Odstup minimalizuje osobné kontakty medzi ľuďmi. Dezinfekcia rúk spolu so zákazom ich podávania zas zabraňuje prenosu infekcií.

Mesto Žilina v súčasnosti disponuje dostatočnými zásobami ochranných pomôcok. V prípade zhoršenia epidemiologickej situácie a v prípade prijatia nových, prísnejších preventívnych opatrení bude opäť aktivovaná činnosť Krízového centra mesta Žilina, obnovená informačná telefonická linka, online chat pre nepočujúcich, činnosť dobrovoľníckej služby pre ľudí v núdzi, ako aj aktivity Centra dobrovoľníckej psychologickej podpory. K dispozícii je pre občanov osobitná informačná stránka: https://koronavirus.zilina.sk s užitočnými informáciami o novom koronavíruse a opatreniach.

„Ďakujem všetkým občanom, ktorí ani v tomto období nezabúdajú na preventívne opatrenia a chránia tak nielen seba, ale aj svoje okolie. Pandemické opatrenia nie sú prijemné pre nikoho z nás, mnohým táto situácia zasiahla do životov veľmi nepríjemne. Spolu nám však ide o jediné, aby sa rozširovanie nákazy eliminovalo, čo nie je možné bez prevencie a disciplíny. Vyzývam preto všetkých Žilinčanov, aby sme sa správali zodpovedne,“ povedal primátor Peter Fiabáne.

Zdroj: mesto Žilina

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať