V dolnokubínskom MsKS zrekonštruovali zázemie pre účinkujúcich

V dolnokubínskom MsKS zrekonštruovali zázemie pre účinkujúcich

Interiér Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Dolnom Kubíne prechádza v týchto dňoch viacerými zmenami. Pandemická situácia, ktorá na dlhý čas priniesla stopku kultúrnym podujatiam, dopomohla k rekonštrukcii intenzívne využívaných priestorov. Milovníci umenia, ale aj samotní interpreti či umelci, sa tak budú môcť po uvoľnení opatrení schádzať vo vynovených priestoroch.

„Rozhodli sme sa, že počas tejto pandemickej situácie, keď nemôžeme realizovať žiadne kultúrne podujatia, využijeme čas na rekonštrukcie, renovácie a opravy našich priestorov. Všetky tieto práce sme realizovali svojpomocne. Podarilo sa nám obnoviť pódium v estrádnej stále, po 36-tich rokoch sme zrekonštruovali chodbu v zákulisí divadelných šatní. Tomu predchádzalo odstránenie starého linolea, vyčistenie betónovej plochy, nanesenie nivelačnej hmoty a položenie novej PVC krytiny,“ vysvetlila Naďa Dudášová, poverená riaditeľka MsKS.

Zmenami prechádzajú postupne krok po kroku všetky miestnosti, nevynímajúc šatne, v ktorých trávia prípravný čas herci nielen zo Slovenska ale i zahraničia. Vďaka modernizácii tak budú omnoho reprezentatívnejšie. „Vymaľovali sme všetky priestory šatní, vymenili zastarané osvetlenie za nové LED svietidlá, vymenili sanitu a doplnili interiérové vybavenie. Podarilo sa nám tiež prerobiť bývalú skúšobňu na sklad techniky,“ ozrejmila Dudášová.

Renovácia MsKS sa však nenesie len v duchu interiérovej obnovy, ale aj zakúpenia potrebnej a už dlho chýbajúcej audiotechniky, ktorú doplnili aj dve ozvučovacie reproskrinky. Kúpili sme nové mikrofóny, dataprojektor a elektrické sťahovacie plátno. Doplnili sme si tiež pracovné náradie a zadovážili pracovnú plošinu,“ doplnila.

Rekonštrukčné práce sú financované z rozpočtu mesta. Peňažné prostriedky mali byť pôvodne použité na kultúrny program Kubínskeho jarmoku, vianočných trhov či silvestrovských osláv. Ide o sumu 20-tisíc eur.Počas minulého pandemického roka sme rozmýšľali, ako ďalej s MsKS. Situácia nám znemožnila organizovať kultúrne podujatia. MsKS má svojich zamestnancov a mesto ich chcelo preto čo najefektívnejšie využiť. Podľa nás nie je riešenie, že niekoho zamestnáme na 80 percent. Dohodli sme sa preto s poverenou riaditeľkou mestského kultúrneho strediska na týchto investičných akciách. Tie sa realizovali z usporených peňazí z nerealizovaných kultúrnych podujatí. Podarilo sa tak pomerne slušne opraviť to najakútnejšie a takisto sa nakúpilo aj technické vybavenie. Na rok 2022 budeme lepšie pripravení po všetkých stránkach,“ objasnil Michal Švento, vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

V prípade, že dôjde k postupnému uvoľňovaniu opatrení a sprístupneniu kultúrnych podujatí, pracovníci MsKS sú pripravení a dohodnutých je už niekoľko podujatí. Na pláne je napríklad koncert skupiny Peter Bič Projekt. V Dolnom Kubíne by mal vystúpiť aj umelecký súbor Lúčnica s programom Slovenský triptych či Radošinské naivné divadlo s novou divadelnou hrou z pera Stanislava Štepku Spev kohúta.

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať