V mestskej časti Bytča-Hrabové slávnostne otvorili netradičnú rozhľadňu

V mestskej časti Bytča-Hrabové slávnostne otvorili netradičnú rozhľadňu

Náučný chodník “Za krásami bytčianskej prírody” spolu s netradičnou Bytčianskou výhľadňou, slávnostne otvorili 18.11.2020 za účasti pozvaných hostí a primátora mesta Bytča, Ing. Miroslava Minárčika. Realizátori projektu zo štrukturálnych fondov Interreg 2020/2024 Poľsko – Slovensko sú mesto Bytča a partnerské mesto Gmina Strumień z Poľska. Hodnota projektu je 69 607,67 EUR.

Rozhľadňa tohto typu je skutočne konštrukčne špecifická a veľmi originálna. Má tvar hojdacieho zariadenia, čo poukazuje na skutočnosť, že všetko má dva konce. Napríklad protiklad nestálosti a rovnováhy v živote a v prírode.

Bytčianska výhľadňa ponúka za dobrej viditeľnosti nevšedné výhľady na najväčšie skalné miesto na Slovensku – Súľovské skaly, vzdialené Javorníky, a tiež na mesto Bytča s jeho kultúrnymi pamiatkami – Sobášny palác v Bytči a Synagógu. Umiestnenie rozhľadne v tejto lokalite je teda symbolické. Od vyhliadky môžeme ďalej pokračovať turistickou trasou až do Súľova a Strážovských vrchov.

Viac nám porozprával primátor mesta Bytča Ing. Miroslav Minárčik:

Pri príležitosti otvorenia rozhľadne bol na znak partnerstva s poľským mestom Strumień zasadený hrab obyčajný. Podľa tohto listnatého stromu je pravdepodobne pomenovaná mestská časť Bytča – Hrabové. Vysadený malý strom je znázornením krehkosti prírody. Dokáže však narásť až do výšky 30.

Ako sa dostaneme na rozhľadňu?

Výlet začíname v mestskej časti Bytča-Hrabové, pri turistickom rozcestníku, neďalko miestnych potravín. Najprv sledujeme modrú turistickú značku a ďalej už smerové šípky a trasu Náučného chodníka. Z mestskej časti Hrabové trvá výstup približne 30 minút. Po celej trase sa nachádza 6 informačných tabúľ, ktoré popisujú historické a prírodné zaujímavosti okolia.

Ak prídete autom, odporúčame parkovať priamo pred železničnou stanicou v Bytči, ktorá sa nachádza neďaleko mestskej časti.

Pozrite si fotogalériu z otvorenia Bytčianskej výhľadne:

Foto a text: Taves.sk

 

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať