Zahájenie rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky historickej lesnej úvraťovej železnice v Skanzene Vychylovka

Zahájenie rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky historickej lesnej úvraťovej železnice v Skanzene Vychylovka
Foto ilustračné: slovakia.travel.sk

Zahájenie rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky historickej lesnej úvraťovej železnice v Skanzene Vychylovka. Podujatie prebehne v piatok 18. júna 2021 o 9.30 hod. v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

Historická lesná úvraťová železnica je zachovanou a funkčne obnovenou časťou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice (KOLŽ), ktorá vznikla v roku 1926. V súčasnosti je jednou z mála takýchto železníc vo svete, ktoré sú naďalej v prevádzke.

Zámerom projektu je zrekonštruovať úsek historickej lesnej úvraťovej železnice Kubátkovia – Stanica Skanzen tak, aby tento úsek bolo možné uviesť do prevádzky. Takmer dvojkilometrový úsek posledných zachovaných častí trate sa nevyužíva už viac než 15 rokov po prívalovom daždi, ktorý trať masívne poškodil. Po dokončení jeho kompletnej obnovy bude môcť Kysucké múzeum využiť celú trať od stanice Kubátkovia až po sedlo Beskyd, čo významne rozšíri kapacitné možnosti skanzenu, ako aj ponuku pre návštevníkov.

Žilinská župa projekt financuje z  Programu cezhraničnej spolupráce INTERREG PL-SK v celkovej výške oprávnených nákladov 1 722 995,65 € s DPH.

Rekonštrukčné práce by mali trvať 12 mesiacov.

Súčasťou programu je i možnosť odviezť sa vlakovou súpravou do časti Chmúra, ktorý sa aktuálne využíva a potom i kratším úsekom trate, ktorá sa bude opravovať.

Zdroj: Lucia Lašová, kancelária predsedníčky ŽSK

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať