Žilina reaguje na aktuálnu epidemiologickú situáciu, prijalo ďalšie preventívne oparenia

Žilina reaguje na aktuálnu epidemiologickú situáciu, prijalo ďalšie preventívne oparenia

Mesto Žilina vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu na Slovensku prijíma ďalšie preventívne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Aktuálne opatrenia na úrovni mesta budú kopírovať nariadenia na ochranu zdravia vydané Úradom verejného zdravotníctva SR po odporúčaniach Ústredného krízového štábu a pandemickej komisie. Samospráva zároveň vyzýva k zodpovednosti a väčšej ohľaduplnosti pri dodržiavaní všetkých pokynov kompetentných inštitúcií.

Mestská krytá plaváreň v Žiline a Mestské divadlo v Žiline budú od 15. októbra uzatvorené až do odvolania. V jedálňach pre seniorov v správe mesta na Námestí J. Borodáča 1, na Lichardovej ulici č. 44 v Žiline a vo výdajni stravy na ulici A. Kmeťa 38 je zrušená možnosť stravovania v jedálni, stravníci ale môžu využiť výdaj jedla do vlastných obedárov. Personál zariadení vykonáva na mieste povinné meranie telesnej teploty stravníkov, povinné je dodržiavanie všetkých platných preventívnych opatrení, najmä dezinfekcie, povinných rozstupov či používanie rúška.
Od štvrtka 15. októbra bude až do odvolania pozastavená činnosť denných centier. Aktivity sú obmedzené aj v zariadení pre seniorov ÚSMEV v Žiline, ktoré je od 7. októbra uzavreté. Vychádzky seniorov sú dovolené len v exteriéri areálu a neodkladné úradné záležitosti je možné realizovať len s doprovodom personálu. Návštevy sú v zariadení naďalej zakázané. Výnimku tvoria klienti v paliatívnej starostlivosti, ktorých môže navštíviť najviac jeden najbližší príbuzný jedenkrát týždenne na dobu 15 minút. Sprísneným podmienkam podlieha aj prijímanie nových klientov do zariadenia.

V Základných umeleckých školách Ladislava Árvaya, Ferka Špániho v Žiline a v Centre voľného času Kuzmányho 105 sa do odvolania ruší hromadná krúžková činnosť. Prerušenie sa týka aj tréningovej činnosti členov športových klubov v priestoroch zimného štadióna v Žiline. Prerušenie krúžkovej a tréningovej činnosti sa dotkne aj iných subjektov, ktoré využívajú prenájom priestorov v základných či materských školách a školských zariadeniach v správe mesta.

Klientske centrum na Mestskom úrade (MÚ) v Žiline bude zabezpečovať všetky služby bez zmeny, obmedzené budú úradné hodiny každý pracovný deň od 8.00 do 14.00 hod., v stredu do 16.00 hod. V čase medzi 11.30 a 12.00 hod. bude budova MÚ verejnosti neprístupná z dôvodu dezinfekcie priestorov. Klientom bude pri vstupe meraná telesná teplota a do budovy budú vpúšťaní v obmedzenej miere tak, aby počet klientov aktuálne sa nachádzajúcich v klientskom centre zodpovedal nariadeniam hygienikov.

Spoje mestskej hromadnej dopravy v Žiline aktuálne jazdia v režime pracovných dní platných pre školský rok z dôvodu zachovania dostatočnej kapacity a tým zabezpečenia väčšieho rozmiestnenia cestujúcich vo vozidle. Obmedzenie počtu spojov by podľa dopravného podniku mohlo spôsobiť väčšiu kumuláciu cestujúcich do jedného spoja a rozostupy by sa zmenšili. Nástup do vozidla je cestujúcim stále povolený iba s rúškom alebo iným zahalením úst a nosa (napr. šatka, šál a pod.), odporúčané je používať aj rukavice. Zrušené je dopytové otváranie dverí na všetkých zastávkach, pričom toto opatrenie platí aj na zastávkach na znamenie. Dvere otvára výhradne vodič. Zrušený je doplnkový predaj cestovných lístkov u vodiča. Dopravný podnik mesta Žiliny odporúča využiť nákup lístka vopred, napríklad z automatu, trafiky alebo vo forme SMS lístka. Všetky vozidlá mestskej hromadnej dopravy sú opakovane plošne dezinfikované vysokoúčinnou a dlhotrvajúcou dezinfekciou v interiéri, vrátane podláh, okien a sedadiel.

Pre celé územie Slovenskej republiky vyhlásila vláda núdzový stav. Naďalej platí celoplošný zákaz hromadných podujatí a s účinnosťou od 13. októbra platí zákaz zhromažďovania nad šesť osôb s výnimkou osôb žijúcich v jednej domácnosti.

„Denný nárast pozitívnych prípadov ochorenia na COVID19 nie je dobrou správou pre nikoho z nás. Mesto Žilina logicky reaguje na zhoršenú situáciu na Slovensku aktualizáciou preventívnych opatrení. Uvedomujem si zároveň že prichádzajú dni, kedy si budeme musieť ešte viac vzájomne dôverovať a správať sa zodpovedne. Prosím všetkých Žilinčanov, aby sme sa k preventívnym opatreniam postavili s rozvahou. Myslime na najohrozenejšie skupiny, ale aj na to, že koronavírus sa týka všetkých nás. Verím, že toto ťažké obdobie čoskoro prejde,“ podotkol primátor Peter Fiabáne.  

V prípade zhoršenia epidemiologickej situácie na Slovensku bude v Žiline opäť obnovená činnosť Krízového centra mesta Žilina. K dispozícii na komunikáciu pre verejnosť je e-mail: hovorca@zilina.sk. Užitočné informácie Žilinčania nájdu na osobitnej internetovej stránke: https://koronavirus.zilina.sk, mestskej facebookovej stránke (https://sk-sk.facebook.com/Mesto-Žilina-162541880519007/) či v mobilnej aplikácii „Žilina“.

Zdroj: Vladimír Miškovčík, hovora mesta Žilina

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať