Do dolnokubínskych škôl nastúpilo viac ako tri tisíc žiakov

Do dolnokubínskych škôl nastúpilo viac ako tri tisíc žiakov
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

Do všetkých základných a materských škôl v Dolnom Kubíne sa po dvojmesačných prázdninách v pondelok 2. septembra vrátilo viac ako 3 000 detí. Prvý deň v novom školskom roku 2020/2021 otvorilo svoje brány desať materských a šesť základných škôl v Dolnom Kubíne. 

„Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu bol pre mnoho žiakov i rodičov tento deň zvláštny. Nový  školský rok bude iný ako tie predchádzajúce, ale verím, že sa situácia zlepší a budete sa môcť vzdelávať tak, ako ste boli zvyknutí. Všetkým žiakom a študentom by som chcel zaželať hlavne veľa síl, trpezlivosti a chuti získavať nové vedomosti. Taktiež im prajem množstvo úspechov pri rôznych skúškach, ktoré ich počas celého roka budú čakať,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta Dolný Kubín.

Tento rok v Dolnom Kubíne po prvýkrát bránu základnej školy prekročilo spolu 278 prváčikov v šiestich základných školách. Do Cirkevnej spojenej školy nastúpilo do prvého ročníka 45 žiakov a 18 žiakov do Súkromnej základnej školy Jánoš. Do materských škôl v meste zavítalo prvýkrát aj 210 malých škôlkarov.

„V materských a základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Dolný Kubín sa v prvý deň školského vyučovania posadilo do školských lavíc viac ako 2 550 detí, čo je oproti minulému školskému roku približne rovnaký počet. Začiatkom septembra nastúpilo do desiatich materských škôl okolo 750 detí,“ ozrejmil Michal Švento, vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne. Samospráva tento rok prijala do materských škôl všetky deti, ktorých rodičia prejavili o vzdelávanie záujem.

V štyroch základných školách zriadených mestom sa bude tento rok vzdelávať 1950 detí. Najviac žiakov sa momentálne vzdeláva na ZŠ Janka Matúšku (700 žiakov). Za ňou nasleduje Základná škola Martina Kukučína so 640 žiakmi, do ktorej nastúpilo aj najviac prvákov (79 detí). Trojicu uzatvára Základná škola Petra Škrabáka so 430 žiakmi.

Podľa Michala Šventa, vedúceho odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne sú všetky základné a materské školy v Dolnom Kubíne pripravené na zvládnutie školského roka i na plnenie opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. „Školy sa budú riadiť manuálom, ktorý vypracovalo ministerstvo školstva a popisuje tri fázy. Zelená fáza bude bezpečná, oranžová sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga,“ dodal.

Z manuálu napríklad vyplýva, že pri červenej fáze sa bude pre žiakov prvého až piateho ročníka realizovať prezenčné vyučovanie v skupinách do 15 žiakov, od šiesteho do deviateho ročníka sa uskutoční dištančné vzdelávanie. Ministerstvo však nechce, aby sa školy opäť zatvárali celoplošne. „Školy však musia vyčleniť jednu miestnosť na bezprostrednú izoláciu žiaka, u ktorého sa prejavia príznaky ochorenia Covid-19 počas vyučovania. Meranie teploty pri vstupe žiakov do školy nie je povinné, je to tak len v červenej fáze. Pri vstupe do škôl bude zabezpečená dezinfekcia rúk,“ doplnil Švento.

Okrem nákupu ochranných a dezinfekčných prostriedkov prijali školy v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 aj ďalšie opatrenia.  „Deti pred vstupom do budovy prejdú filtrom, kde im bude odmeraná teplota a dezinfikujú si ruky.  Žiaci prvého stupňa základných škôl nemusia nosiť rúška v triedach, avšak odporúčame, aby ich nosili. Počas prvých dvoch týždňov nového školského roka bude nosenie rúšok pre žiakov druhého stupňa povinné. Výnimku tvoria deti, ktoré majú zdravotné problémy. V triedach by sa malo často a intenzívne vetrať. Toalety sú vybavené mydlom a jednorazovými papierovými utierkami,“ vysvetlil Švento s tým, že rodičia musia dieťaťu na každý deň strávený v škole nachystať dve rúška, z toho jedno náhradné a tiež balík jednorazových vreckoviek.

Základné školy v meste aj tento rok pokračujú v rozbehnutých projektoch a pripravujú aj novinky. Napríklad Základná škola Janka Matúšku v Dolnom Kubíne nadväzuje na rozbehnuté aktivity z minulých rokov, kedy sa škola stala sídlom Športovej akadémie Mateja Tótha, kde majú možnosť najmladší žiaci vo veku od 6 do 11 rokov pravidelne sa hýbať a získať základy pre akýkoľvek druh športu a zdravý vývoj detského organizmu. Škola pokračuje aj v projekte športových tried zameraných na bedminton. Základná škola Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne je dlhodobo zameraná na regionálnu výchovu a dlhú tradíciu má aj v projekte Zelená škola, ktorý je orientovaný na environmentálnu výchovu a trvalo udržateľný život. V tomto školskom roku žiaci pokračujú v zabehnutom projekte budovania ovocného sadu či so záhradnou včelnicou, o ktorú sa starajú žiaci pod odborným vedením. Dolnokubínska Základná škola Martina Kukučína je tiež dlhodobo zameraná na šport, žiaci sa v nej v poslednej dobe primárne venujú hokeju. Základná škola s materskou školou v mestskej časti Kňažia pokračuje v projekte Zelenej školy.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať