Mesto Dolný Kubín ocenilo dlhoročných a uznávaných riaditeľov kultúrnych inštitúcii

Mesto Dolný Kubín ocenilo dlhoročných a uznávaných riaditeľov kultúrnych inštitúcii
Foto: Mesto Dolný Kubín

Ocenenie za mimoriadne zásluhy v oblasti kultúry a spoločenského života v meste Dolný Kubín si vo štvrtok prevzali dlhoročná riaditeľka Oravskej galérie Eva Ľuptáková a dlhoročný riaditeľ Oravskej knižnice Antona Habovštiaka Peter Huba. Primátor mesta Ján Prílepok ceny odovzdal na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Mestskí poslanci ich schválili ešte na júnovom rokovaní.

„Udelenie ceny mesta je to najvyššie možné ocenenie aké mesto Dolný Kubín môže a vie udeliť. V tomto prípade naozaj, či už pani doktorka Eva Ľuptáková, dlhoročná riaditeľka Oravskej galérie alebo pán promovaný historik Peter Huba, dlhoročný riaditeľ Oravskej knižnice Antona Habovštiaka a Oravského múzea si skutočne toto najvyššie ocenenie nespochybniteľne zaslúžia za svoj mimoriadny prínos a skutočne veľké zásluhy za rozvoj kultúrneho a spoločenského života  v našom meste a celom našom regióne,“ povedal po odovzdávaní ocenení primátor mesta Ján Prílepok.

Cenu Mesta Dolný Kubín udeľuje mestské zastupiteľstvo na návrh primátora, mestskej rady, komisie mestského zastupiteľstva, občianskeho združenia alebo vedeckej, športovej a umeleckej inštitúcie.

Eva Ľuptáková dostala Cenu mesta Dolný Kubín za mimoriadne zásluhy v kultúrnom rozvoji mesta, za celoživotnú umenovednú, publikačnú, výstavnú, organizačnú a metodickú činnosť v odbore dejín výtvarného umenia a rozvoja galerijnej práce. „Ocenenie, to je vlastne rekapitulácia a záväzok len za statočne urobenú robotu, dlhoročnú robotu. Keď môžeme hodnotiť, môžeme bilancovať, čo sme urobili dobre, čo sme neurobili dobre. A keď je takýto veľký, slávnostný deň pretože je, lebo sa to týka mesta v ktorom celé desaťročia žijeme a odovzdávame to najlepšie čo vieme, každý z tej svojej profesie. Nestalo sa to nepovšimnuteľné, tak to je potom v poriadku.  Je dobré keď mesto vie, že má svoju galériu, že má svoju knižnicu, že má svoje múzeum. Pretože, my vlastne všetko čo robíme, robíme pre ľudí. Naše výstavné siene by cez návštevníka neznamenali nič a naša robota by bola márna. Takže je to veľké ocenenie a je za robotu, ktorú sme naozaj v tej najlepšej viere odovzdávali,“ skonštatovala Eva Ľuptáková.

Za mimoriadne zásluhy v kultúrnom rozvoji mesta, za celoživotnú vedecko-výskumnú, publikačnú, výstavnú, organizačnú a vydavateľskú činnosť v odbore história a literatúra si ocenenie odniesol aj promovaný historik Peter Huba. „Samozrejme, že je to potešením, že sme získali takéto vyznamenanie. Žijem tu niekoľko desiatok rokov a snažil som sa širšej verejnosti približovať minulosť Dolného Kubína. Jeho minulosť je nesmierne bohatá. Žili tu veľmi významní ľudia a si zaslúži, aby sa táto minulosť ľudom približovala,“ dodal Peter Huba.

Primátor mesta okrem iného vyzdvihol ich prácu: „Chcel by som obidvom oceneným poďakovať za  ich prácu, za všetko čo vykonali, za to že svoje skúsenosti a vedomosti  odovzdávali ďalším generáciám,“ dodal.

Cena mesta predstavuje pamätná medaila zobrazujúca erb mesta a časť mesta, listinu so zlatým erbom mesta s potlačou fotomontáže mesta a menom a priezviskom oceneného, predmetom ocenenia a rokom udelenia ceny. Listina je opatrená odtlačkom pečate mesta. Súčasťou ocenenia je aj finančný dar.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať