Mesto Žilina pripravuje revitalizáciu športového areálu Základnej školy Martinská

Mesto Žilina pripravuje revitalizáciu športového areálu Základnej školy Martinská
Foto: Mesto Žilina

Žilinská samospráva by mala v budúcom období viac podporovať budovanie nových a rekonštrukciu už existujúcich športovísk a športových areálov v meste. Ísť by malo najmä o športoviská, ktoré fungujú pri základných školách v pôsobnosti mesta. Na uvedenej potrebe sa zhodli zástupcovia vedenia mesta a členovia športovej komisie pri Mestskom zastupiteľstve (MsZ) v Žiline, ktorí sa vo štvrtok 27. augusta stretli na žilinskej Základnej škole (ZŠ) Martinská. Práve športový areál pri ZŠ Martinská by mal v nasledujúcom období prejsť revitalizáciou, na ktorú vyčlenilo mesto v rozpočte približne 300-tisíc eur. 

V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina je 14 základných škôl s vnútornými športoviskami, pri školách funguje aj 20 telocviční a jedna športová hala. Okrem nich sú k dispozícii aj vonkajšie športoviská s deviatimi multifunkčnými ihriskami a šiestimi dráhami.  

„Vieme, že stav vnútorných a vonkajších športovísk na mnohých základných školách nie je ideálny. Bez kvalitnej športovej infraštruktúry nie je možné systematicky rozvíjať šport detí a mládeže, na ktorom je budúcnosť športu postavená. Verím, že postupnými krokmi sa nám podarí športové areály obnovovať, aby mohli plnohodnotne slúžiť nielen žiakom, ale aj verejnosti,“ podotkol primátor Peter Fiabáne.

Podľa jeho slov, rovnako ako bol reformovaný systém podpory športovej činnosti jednotlivcov a klubov v Žiline aj podporu športovej infraštruktúry čakajú podstatné zmeny. Máme zadefinované priority, pripravujeme projekty a podstatná je otázka financovania. Zameriavame sa logicky na tie aktivity, kde môžeme urobiť zmeny pomerne rýchlo. A to sú práve športoviská, ktoré sú vo vlastníctve mesta prostredníctvom škôl v našej zriaďovateľskej pôsobnosti,“ upresnil primátor.

V ZŠ Martinská je k dispozícii telocvičňa a bazén. Súčasťou vonkajšieho športoviska je atletická dráha, basketbalové a multifunkčné ihrisko, rozbehová dráha s doskočiskom. Podľa slov Dominika Hriníka, predsedu športovej komisie pri MsZ v Žiline, revitalizáciu nutne potrebuje atletická dráha a basketbalové ihrisko, kde je popraskaný povrch. V pláne je aj výmena palubovky v telocvični. Revitalizovaný športový areál by mala v budúcnosti využívať nielen ZŠ Martinská, ale aj verejnosť. Pri základnej škole od roku 2016 úspešne funguje aj Atletická akadémia Žilina. Jej členskú základňu v súčasnosti tvorí vyše 90 detí vo veku od 4 do 13 rokov. Tréneri v akadémii okrem športovej prípravy pre prvý stupeň zabezpečujú aj atletickú prípravu pre rekreačných či výkonnostných športovcov.

Pozitívnym príkladom, ako je možné revitalizované športovisko plne využiť a prilákať tak športovcov je podľa Ingrid Dolníkovej, vedúcej odboru školstva, kultúry, športu, cestovného ruchu a miestneho rozvoja na Mestskom úrade v Žiline, športový areál na Oravskej ceste – areál bývalej základnej školy Hliny VI na Bôriku. Okrem tartanového okruhu je pre športujúcu verejnosť k dispozícii aj workout ihrisko a skatepark. Žilinská samospráva do budúcnosti plánuje aj revitalizáciu ďalších športových areálov. Projektovo pripravený je areál ZŠ Gaštanová, v príprave je aj areál ZŠ s MŠ Brodňanská.

Zdroj: Mesto Žilina

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať