Večerná zážitková prehliadka hradu Strečno

Večerná zážitková prehliadka hradu Strečno

Fraňove pletky je názov večernej zážitkovej prehliadky, ktorá sa bude konať 8. augusta na hrade Strečno. Najnavštevovanejšia expozícia Považského múzea v Žiline je počas letných prázdnin otvorená každý deň.

Hoci tento rok nebudú tradičné nočné prehliadky, organizátori sa predsa len rozhodli potešiť svojich návštevníkov a pripravili pre nich niečo špeciálne. Druhú augustovú sobotu ich čaká príbeh najznámejších majiteľov hradu Žofie Bosniakovej a Františka Vešeléniho. Manželia vedú celkom pokojný život. Keď však do služby na hrad zavítajú dve nové, domýšľavé slúžky, Terezka a Marianka, takmer všetko je zrazu hore nohami… Bol Fraňo skutočne neverný alebo sú to len klebety? Príďte sa na vlastné oči presvedčiť, ako nevinné povedačky už v minulosti hýbali svetom a vychutnajte si jedinečnú atmosféru večerného hradu,“ pozýva autorka scenára Katarína Maršalová z divadelno-hravého zoskupenia RAZCA, ktoré pôsobí pri Považskom múzeu v Žiline.

Počas prehliadky uvidia záujemcovia všetky tajomné zákutia stredovekého hradu. Lákadlom bude určite zrekonštruovaná kaplnka, kde sa nachádza figurína Žofie Bosniakovej. V sakristii sú dokonca vystavené kamenné fragmety z jej náhrobnej platne. „Svätica zo Strečna, ako je často nazývaná, bola najvýraznejšou osobnosťou spájanou s hradom Strečno a preto sme sa rozhodli venovať túto prehliadku práve príbehu jej života s Františkom Vešelénim. Bola to veľmi srdečná, štedrá a obetavá žena, ktorá bola obľúbená aj medzi poddanými. Venovala im nielen čas, ale i peniaze a pomáhala všetkým, ktorí to potrebovali. Jej manžel bol často na cestách a tak vznikali rôzne dohady, ktoré sa stali námetom aj na našu prehliadku,“ doplnila správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová.

Na prehliadku je možné ísť len v rúšku a dodržiavať hygienické pokyny. Vstupy sú každú pol hodinu od 18.00 do 21.00, počet osôb je obmedzený. Cena základného vstupného je 6,60 €, zľavnené vstupné bude za 3,30 €. Lístky bude možné zakúpiť len prostredníctvom www.predpredaj.sk. Viac informácií nájdu návštevníci na www.pmza.sk

Zdroj: Magdaléna Lacková, Považské múzeum v Žiline

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať