Do kompostovania sa zapoja aj školy či mestské organizácie

Do kompostovania sa zapoja aj školy či mestské organizácie

Materské, základné školy či mestské inštitúcie v Žiline budú môcť ekologicky zhodnocovať vytvorený bioodpad. Mesto Žilina zabezpečilo počas prvého polroka 2020 distribúciu 72 kompostérov do jednotlivých zariadení.

Kompostéry majú objem 600 litrov vody, sú vyrobené z recyklovaného a recyklovateľného plastu s váhou a stabilitou minimálne 16 kilogramov. Hrúbka ich stien je 5 milimetrov, a to z dôvodu, aby sa dosiahol najvyšší efekt vhodnej okolnosti proti vnútornému tlaku a deformáciám. Sú odolné voči poveternostným vplyvom teplote -40 až 80 stupňov Celzia a UV žiareniu.

Táto aktivita bude prínosom najmä pre žiakov, ktorí sa budú môcť naučiť, ako majú správne zhodnocovať biologický odpad a zároveň získajú prirodzené návyky, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia.

Kompost je rozložiteľný organický materiál, ktorý sa najčastejšie recykluje ako hnojivo a následne slúži ako doplnok pre zlepšenie pôdy, keďže je veľmi bohatý na živiny. Používa sa v záhradách, záhradníctvach alebo poľnohospodárstve. V ekosystémoch je kompost užitočný pre kontrolu erózie, rekultiváciu pôdy a vodných tokov či obnovu mokradí.

Zdroj: Mesto Žilina

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať