Mesto Krásno nad Kysucou vyriešilo dlhoročný problém s kultúrnym domom

Mesto Krásno nad Kysucou vyriešilo dlhoročný problém s kultúrnym domom

Stavba Kultúrneho domu v Krásne nad Kysucou trvala skoro dvadsaťročie. Po jej dokončení sme sa všetci tešili, že budeme mať konečne dlho očakávaný nový kultúrny dom.

Žiaľ, dlhá doba výstavby ako aj to, že kultúrny dom sa staval svojpomocne v akcii „Z“ rôznymi spôsobmi, či samotný projekt kultúrneho domu, ktorý nebol vhodný do našich klimatických podmienok spôsobilo, že od začiatku dvadsaťročnej prevádzky vznikali problémy so zatekaním strechy.

Vedrá a iné nádoby boli súčasťou života v kultúrnom dome. Zatekanie sa najviac prejavilo vo výstavnej sieni Kysuckého múzea. Návštevníci najmä na jar a počas letných mesiacov sa museli vyhýbať kalužiam vody a nádobám na podlahe, aby zabránili škode na majetku a vystavovaných exponátov. Počas dvadsiatich rokoch sa predchádzajúce vedenie mesta, mestské zastupiteľstvo snažilo vysporiadať s týmto problémom, žiaľ neúspešne. V poslednom období hrozilo, že sa prepadne sadrokartónový strop s izoláciou nad hlavami návštevníkov, prípadne dôjde k zraneniu, alebo k iným horším následkom. Počas dvadsiatich rokov sa nenašiel spôsob ako tento problém definitívne vyriešiť, až teraz. V spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom mesto zrealizovalo úplnú rekonštrukciu strechy.

„Strecha na kultúrnom dome bola v úplnom havarijnom stave, drevené konštrukcie strechy boli zhnité a rozpadávali sa v rukách pri demontáži. Preto sme sa rozhodli urobiť novú strechu, s novou krytinou, podľa najmodernejších súčasných technológií“, uviedol primátor mesta Jozef Grapa.

Doterajšie nevhodné riešenie, ktoré bolo použité na pôvodnej streche, namiesto dreveného latovania bolo nahradené drevotrieskovými doskami bez vhodnej parozábrany alebo inej zábrany proti zrážajúcej sa vlhkosti. Na nezaizolovanej streche sme použili moderné riešenie, ktoré bolo časovo náročné na prípravu i realizáciu.

„Projektová príprava bola zdĺhavá, pretože neboli dostupné výzvy na realizáciu takýchto projektov. Sondami sme zisťovali zloženie strechy, aby sme odhalili príčinu zatekania strechy. Pomohli nám projekty stavby z Medzilaborského múzea Andyho Warhola predstaviteľa pop artu, kde je postavený taký istý kultúrny dom. Opakovali projekt z nášho mesta a stretli sa s tými istými problémami. S riešením prišiel Prešovský samosprávny kraj, kde mali pripravenú kvalitnú projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu múzea, ale o niekoľko rádov drahšiu ako sme previedli my v Krásne nad Kysucou”, dodal primátor.

Veríme, že po dokončení prác, ktoré nás ešte čakajú na vedľajších objektoch ako i poškodenia na zatečených častiach objektu bude kultúrny dom bezproblémovo slúžiť ďalším generáciám. Na to, na čo neboli doteraz finančné prostriedky, možno aj odvaha, sa konečne podarilo zrealizovať k spokojnosti nás a všetkých návštevníkov kultúrneho domu.

Zdroj: mesto Krásno nad Kysucou

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať