Tancovanie pod Kriváňom sa uskutočnilo aj tento rok

Tancovanie pod Kriváňom sa uskutočnilo aj tento rok
Foto: LKS

Pred 12. rokmi Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja začalo organizovať celoslovenský tanečný tábor ľudového tanca Tancovanie pod Kriváňom v atraktívnom prostredí amfiteátra vo Východnej.

Náš tábor je určený pre širokú verejnosť – bez rozdielu tanečných skúseností, veku,  či členstva vo folklórnom kolektíve. Pracujeme súčasne v skupine pokročilí a začiatočníci a každý účastník sa tak môže zaradiť do úrovne, ktorá mu vyhovuje. Jedinečnosť nášho tábora je, že celý prebieha v rodinnej atmosfére. Mnohí účastníci  sa vracajú už niekoľko rokov pravidelne. Tešíme sa, že sa nám podarilo zorganizovať tábor aj v neľahkej dobe, kedy je organizácia podujatí veľmi náročná. Odmenou nám bola radosť a poďakovania či vrúcne objatia účastníkov.

Tábor ľudového tanca sa tento rok konal po 12. krát a to od 22. do 25. júla 2021.Hlavným cieľom tanečného tábora je naučiť účastníkov tradičné tance tak, ako sa vyvinuli vo svojom prirodzenom prostredí, oslobodené od umelých zásahov choreografa. Na základe pravidiel, fungujúcich vo vnútornej štruktúre tanca sa učia voľne ho používať. Podstatou myšlienky je „vrátiť tradičné tance z javiska späť medzi ľudí“ a to nie len medzi členov folklórnych súborov, ale najmä nadšencov a priaznivcov z radov laikov.

V tomto ročníku sme remeselnú dielňu venovali koži, pod vedením Mariana Jacka z Liptovských Sliačov,  si táboristi vytvorili náramky s liptovskými vzormi. Pre tohtoročný tanečný tábor vybrali organizátori a lektori tance z Rakovca nad Ondavou a z Važca.  Odborný lektorský tím tvorila osvedčená zostava vynikajúcich tanečných pedagógov Stano Marišler, Vlado Michalko, Marianna Svoreňová, Martin Topoľovský, Ondrej Galbička a Zuzana Palanová.

Tábor samozrejme prebiehal za dodržania všetkých hygienických opatrení spojených s ochorením Covid – 19.

Zdroj: Jana Veselovská, Liptovské kultúre stredisko

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať