ANKETA: Aký bol rok 2020 pre obyvateľov Žilinského kraja, a čo si želajú v Novom roku?

ANKETA: Aký bol rok 2020 pre obyvateľov Žilinského kraja, a čo si želajú v Novom roku?

Rok 2020 bol pre mnohých obyvateľov Slovenska náročný po všetkých stránkach. Poznamenaný bol pandémiou COVID-19 a súvisiacimi opatreniami, ktoré sa pravidelne menili, uvoľňovali i sprísňovali.

Mnohí verili, že koncom roka 2020 už sa prinavrátime k bežnému životu, no situácia sa vyostrila, čo viedlo v záveru roku k sprísneniu opatrení. Jedným z nich je aj obmedzenie sociálnych kontaktov s našimi najbližšími. Práve na margo spomínaných protiepidemických opatrení mnohí obyvatelia Slovenska pristúpili ku komornejším oslavám príchodu Nového roku i obmedzeniu návštev.

Celý tento rok bol pre mňa katastrofálny. Som rada, že končí, aj keď mám obavy čo prinesie ten ďalší. Silvester som strávila s manželom. Nechceli sme riskovať, že sa nakazíme, a preto sme odmietli všetky silvestrovské pozvania od známych i rodiny a ostali sme doma. Želám si len jediné, nech v budúcom roku už môžeme žiť tak ako predtým, a nebáť sa o svoje zdravie,” odpovedala v našej ankete Ivana (29) zo Žabokriek.

Marián (42) z Vrútok oslavuje každoročne príchod Nového roku na vrútockom či martinskom námestí. Tentokrát ostal po dlhých rokoch s manželkou a 8-ročným synom doma. “Boli sme doma, sledovali sme program v televízií, o polnoci sme si pripili šampanským a to bolo všetko. Je mi smutno z toho aká je situácia, aj kvôli nášmu synovi, a keďže návrat do školy je v jeho prípade momentálne otázky, každý deň máme čo robiť aby sme zvládli všetky pracovné povinnosti a pri malom sa s manželkou prestriedali. Chýbajú mu kamaráti a spolužiaci, ale sme opatrní a tak trávime čas doma viac než obvykle. Chcem byť optimista, ale je to náročné, a to nehovoriac o financiách, keďže podnikám v gastronómií. Snáď o pár mesiacov bude toto všetko len zlá spomienka.”

Mnohí trávia čas v prírode a horách. Predovšetkým počas víkendov sú kopce v Žilinskom kraji preplnené deťmi i dospelými. Milada zo Žiliny, ktorá má dve deti plánovala počas januára lyžovačku s rodinou v Tatrách. Od silvestrovskej polnoc, čiže od 1. januára však došlo rozhodnutím hlavného hygienika k zavretiu všetkých lyžiarskych stredísk. “Boli sme pripravení ísť aj na testy, no prakticky z hodiny na hodinu sa všetko zmenilo. Je to na zbláznenie. Všetci štyria radi lyžujeme, a dokonca sme deťom na Vianoce kúpili nové lyže, a takto sa na ne môžu len pozerať. Chodíme sa aspoň prejsť do parkov, tu v Žiline, keď už sa nemôže chodiť ani mimo okres. Každý deň vymýšľame deťom aktivity, neustále sa hráme, ale je to naozaj veľmi náročné. Silvester sme oslavovali asi ako väčšina Slovákov doma. Je to zvláštna doba. Do Nového roka si želáme samozrejme hlavne zdravie, a nech už môžeme opäť robiť čo nás baví,” dodáva Milada.

Aj Petra (25) z Martina, ktorá rada cestuje pociťuje obmedzenia na vlastnej koži. “Neustále sledujem pravidlá, no tie sa menia zo dňa na deň. V tomto roku si želám dve veci. Nech sú všetci okolo mňa zdraví a nech môžem opäť cestovať bez obáv. Nie som zvyknutá tráviť toľko času doma. Z “ponorky”, ktorú momentálne prežívam vznikajú len zbytočné konflikty.”

Rok 2020 je ešte len na začiatku. Či a do akej miery bude možné vrátiť sa postupne do normálnych koľají ostáva zatiaľ otázne. Podľa aktuálnych opatrení ostávajú školy do 11. januára zavreté, platí zákaz návštev a aj zákaz vychádzania mimo výnimiek. Zatvorené sú kostoly, lyžiarske strediská, hotely a pobyt v prírode je možný len v rámci okresu. Zároveň sa odporúča pracovať z domu.

foto: ilustračné, pixabay.com

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať