Stanica Žilina-Záriečie: program na december

Stanica Žilina-Záriečie: program na december

Kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie vám v decembri ponúka nasledovné podujatia:

utorok 1. 12., 17.00 a 20.00

kino

Raj na zemi (r. Jaro Vojtek)

Dokumentárny film, zachytávajúci profesionálny aj súkromný osud slovenského novinára, reportéra a fotografa Andreja Bána. Režisér Jaro Vojtek sníma prostredníctvom intímnych rozhovorov a počas spoločných putovaní po svete osobný Andrejov príbeh, jeho zápas so samotou a psychickými problémami, či snahu nadviazať dlhodobý a funkčný vzťah, po ktorom túži. Paralelne film zaznamenáva tragické a komplikované príbehy súčasného sveta vo vojnových a krízových oblastiach, či utečeneckých táboroch.

Raj na zemi – Jaro Vojtek / SK / 2019 / 78 min

štvrtok 3. 12., 19.00

online stretnutie s performermi

mimoOs & Zdruhestrany: Rozhovory o dotyku

Rozhovory o dotyku (Sessions of Touch) je participatívny online formát stretnutia 1 na 1, jedného tanečníka a jedného diváka. Vychádza z princípov tvorby predstavenia Diaries of Touch a slúži ku výmene vlastnej fyzickej skúsenosti. Je podanou rukou ku zdieľaniu vlastných a jedinečných príbehov našich tiel, a venuje sa dotyku ako základnému spôsobu, cez ktorý sa bezprostredne vzťahujeme ku svetu a svojmu najbližšiemu okoliu.

Predstavenie Diaries of Touch je spoluprácou dvoch tanečných spolkov: slovenského mimoOs a česko-slovenského Zdruhestrany a chorvátskej choreografky Sonji Pregrad. Krátko po premiére na festivale Nu Dance Fest 2020 však protipandemické opatrenia opätovne zatvorili divadlá a tvorcovia preto pripravili tento online formát, zážitok dotyku, blízkosť na diaľku.

Podujatie prebehne na platforme Zoom, v prípade záujmu je potrebné sa registrovať vopred: https://forms.gle/UtQFoPyuR6SehUeWA.

nedeľa 6. 12., 17.00

cestovateľské kino

Michal Knitl: Pacifická hrebeňovka + 1.000 km peši po Európe počas korony

Dve prezentácie o turistike, počas ktorých prejdeme 5.000 kilometrov po vlastných. Cez 4.000 km na Pacifickej hrebeňovke a v kanadských Rockies počas leta 2019 a viac ako 1.000 kilometrov tento rok v Európe. Áno, aj počas korony sa dalo cestovať. V horách bol len čerstvý vzduch a minimum ľudí.

utorok 8. 12., 17.00 a 20.00

kino

Biely, biely deň (r. Hlynur Pálmason)

V odľahlom islandskom mestečku sa bývalý policajt vyrovnáva s tragickou smrťou manželky, ktorá zomrela pred dvoma rokmi pri autonehode. Smútok zaháňa prácou na opustenom dome, ktorý chce premeniť na domov pre svoju dcéru a vnučku s nádherným výhľadom na krajinu. Zmierenie mu komplikuje informácia, že jeho milovaná viedla ešte iný, tajný život. Bola mu neverná? Muž nemôže ísť ďalej, kým nezistí pravdu. Jeho smútok sa mení na posadnutosť, ktorá ohrozí jeho i jeho blízkych. Režisér Hlynur Pálmason vo svojom filme skúma podstatu lásky, ktorá môže byť bezpodmienečná a oddaná, ale môže sa stať i obsesívnou a paralyzujúcou.

Biely biely deň (Hvítur, hvítvur dagur) – Hlynur Pálmason / IS, DK, SE / 2019 / 109 min / české titulky

streda 9. 12., 17.00

prezentácia / otvorenie výstavy videí

Hasta la vista, domov sa chystám

Španiel Mario Gonzales Riquelme strávil rok 2020 ako dobrovoľník na Stanici a v Novej synagóge. Fotil a natáčal akcie, počas lockdownu sa podieľal na online prenosoch podujatí. Na otvorení svojej video-výstavy vás netradičným spôsobom prevedie vlastným svetom filmov a televízie. Výstava je akýmsi ohliadnutím za uplynulým rokom – nielen v živote Maria, ale aj kultúrnych centier Stanica a Nová synagóga, v podobe krátkych videí, dokumentačných záberov a krátkych vtipných filmov.

Ak nestihnete vernisáž, výstava bude nainštalovaná v čakárni Stanice do 23. decembra.

štvrtok a piatok 10. a 11. 12., 19.00

divadelné predstavenie

Prešovské národné divadlo: Moral Insanity

Oceňovaná inscenácia, ktorá za rok 2019 získala divadelné ocenenie DOSKY v piatich kategóriách – najlepšia inscenácia, najlepšia réžia, najlepší mužský herecký výkon, najlepšia scénická hudba a ocenenie za „Mimoriadny počin v oblasti činoherného umenia.“

Monodráma na motívy románu Umberta Eca Pražský cintorín skúma konšpiračné teórie, antisemitské a rasistické predstavy vychádzajúce z nepriaznivej ekonomickej a spoločenskej situácie a ich odraz v médiách a politike.

Autori: Umberto Eco, Peter Brajerčík, Júlia Rázusová

Réžia a scénický koncept: Júlia Rázusová

Účinkuje: Peter Brajerčík

pondelok – štvrtok, 14. – 17. 12.

nové formáty pre divákov

Sodja Lotker & študenti KALD DAMU: Ďaleké divadlo

Ochutnávka nových divadelných formátov, ktoré sú výsledkom hľadania a skúmania možností vzťahu diváka a performera nielen v čase lockdownu a bezpečnej vzdialenosti. Stretnutia jednotlivých študentov KALD DAMU (Katedra alternativního a loutkového divadla, Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze) a ich prác s divákmi budú prebiehať na rôznych komunikačných platformách – Zoom, WhatsApp, SMS, Google Docs a ďalších. Niektoré budú intímnejšie – jeden na jedného, niektoré otvorené väčšiemu počtu divákov/účastníkov. Podrobný program budeme priebežne zverejňovať na našej stránke a v evente na facebooku.

utorok 15. 12., 17.00 a 20.00

kino / Be2Can

Pravda (r. Hirokazu Koreeda)

Lumir je úspešná scenáristka, ktorá žije s rodinou v New Yorku. Keď jej matka, slávna francúzska herečka Fabienne Dangeville, vydá svoju autobiografiu, Lumir jej aj s rodinou prichádza osobne pogratulovať. Návšteva sa ale neplánovane predĺži a na obe hrdinky doľahne tlak nikdy nevypovedaných krívd a bolestí z minulosti. Pre Fabienne to však nie je iba cesta zbližovania sa s dcérou, ale aj učenie sa pokore a úcte k ostatným luďom.

Najnovší počin japonského klasika a majstra rodinných drobnokresieb Hirokazu Koreeda je subtílny a mimoriadne komplexný film a zároveň úvaha nad vzťahom lásky, výchovy a genetickej príslušnosti.

Pravda – Hirokazu Koreeda / FR / 2020 / 106 min / české titulky

Stanica Žilina-Záriečie

Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe nájdete na www.stanica.sk.

Zdroj: Peter Hapčo, Stanica Žilina-Záriečie

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať